| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Kwota do oceny rażąco niskiej ceny

Kwota do oceny rażąco niskiej ceny

Kwota na sfinansowanie zamówienia i szacunkowa kwota zamówienia są zazwyczaj tożsame, ale może zdarzyć się również tak, że są inne. Którą kwotę należy w takim razie brać pod uwagę przy ocenie rażąco niskiej ceny?

Rażąco niska cena a pojęcie kwoty na sfinansowanie zamówienia i szacunkowej kwoty zamówienia

Kwota na sfinanowanie zamówienia w praktyce najczęściej stanowi odzwierciedlenie wyceny szacunkowej przedmiotu zamówienia dokonanej zgodnie z art. 32 i następne ustawy Pzp powiększonej o wartość  podatku  VAT,  ale  nie  zawsze  musi  to  być faktycznie  ta kwota. Powstaje więc pytanie względem czego należy oceniać rażąco niską cenę oferty?

Zacznijmy od definicji. Kwota na sfinansowanie zamówienia to kwota podawana na otwarciu  ofert  przez zamawiającego. Kwota ta stanowi  jedynie  o  środkach finansowych  zabezpieczonych w budżecie danej jednostki zamawiającej na sfinansowanie  konkretnego  przedsięwzięcia objętego  postępowaniem  o udzielenie zamówienia  publicznego.

Szacunkowa kwota zamówianie to kwota obliczona zgodnie z regułami art. 32 ust. 1 i n. ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

Powyższe kwoty zazwyczaj są tożsame, ale może zdarzyć się również tak, że są inne (patrz np. wyrok KIO 1642/14 z dnia 26 sierpnia 2014r.) Którą kwotę należy w takim razie brać pod uwagę przy ocenie rażąco niskiej ceny?

Należy brać pod uwagę oczywiście szacunkową kwotę zamówienia. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy Pzp jeżeli cena oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny.

Potwierdza to również orzecznictwo KIO - "Istotne różnice w złożonych ofertach a także miedzy wartością oferty a wartością szacunkową zamówienia, stanowią powód dla wyjaśnienia elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny" (KIO 684/14).

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »