Kwota do oceny rażąco niskiej ceny
REKLAMA
REKLAMA
Rażąco niska cena a pojęcie kwoty na sfinansowanie zamówienia i szacunkowej kwoty zamówienia
Kwota na sfinanowanie zamówienia w praktyce najczęściej stanowi odzwierciedlenie wyceny szacunkowej przedmiotu zamówienia dokonanej zgodnie z art. 32 i następne ustawy Pzp powiększonej o wartość podatku VAT, ale nie zawsze musi to być faktycznie ta kwota. Powstaje więc pytanie względem czego należy oceniać rażąco niską cenę oferty?
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od definicji. Kwota na sfinansowanie zamówienia to kwota podawana na otwarciu ofert przez zamawiającego. Kwota ta stanowi jedynie o środkach finansowych zabezpieczonych w budżecie danej jednostki zamawiającej na sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia objętego postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego.
Szacunkowa kwota zamówianie to kwota obliczona zgodnie z regułami art. 32 ust. 1 i n. ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.
Powyższe kwoty zazwyczaj są tożsame, ale może zdarzyć się również tak, że są inne (patrz np. wyrok KIO 1642/14 z dnia 26 sierpnia 2014r.) Którą kwotę należy w takim razie brać pod uwagę przy ocenie rażąco niskiej ceny?
REKLAMA
Należy brać pod uwagę oczywiście szacunkową kwotę zamówienia. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy Pzp jeżeli cena oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny.
Potwierdza to również orzecznictwo KIO - "Istotne różnice w złożonych ofertach a także miedzy wartością oferty a wartością szacunkową zamówienia, stanowią powód dla wyjaśnienia elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny" (KIO 684/14).
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.