reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Referencje składane przez wykonawcę - co powinny zawierać?

Referencje składane przez wykonawcę - co powinny zawierać?

Jak powinna brzmieć treść składanych przez wykonawcę referencji? Czy powinny one zawierać informacje o wartości świadczonych usług?

Za pośrednictwem referencji wykonawca dowodzi w toku postępowania przetargowego, iż posiada on wiedzę i doświadczenie, umożliwiające mu wykonanie przedmiotu zamówienia. W praktyce bardzo często pojawia się problem czy referencje, które przedstawia wykonawca są prawidłowo sporządzone. Związane jest to z tym, iż zazwyczaj referencje te ograniczają się wyłącznie do potwierdzenia realizacji określonego zamówienia. Nie wskazują one na jaką kwotę one opiewały. W konsekwencji tego pojawiają się wątpliwości czy za ich pośrednictwem wykonawca spełnił wymóg posiadania określonej wiedzy oraz doświadczenia, czy też nie.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 17 marca 2014 r., sygn. akt: KIO 427/14 (LEX nr 1445024) stwierdziła, że: „treść referencji nie musi zawierać informacji o wartości świadczonych usług, gdyż celem złożenia referencji jest wyłącznie potwierdzenie należytego wykonania zamówienia.”

Z powyższego wynika, iż w przypadku, gdy przedmiotem zamówienia są usługi, to przedkładane referencje winny zawierać wyłącznie informację o należycie wykonanych w przeszłości zamówieniach. Jednakże, jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, to zawsze należy wskazać wartość wcześniej realizowanych zamówień. Jest to związane z tym, że warunkiem udziału w postępowaniu jest zazwyczaj wykonanie w przeszłości określonych robót za określoną kwotę. Samo wskazanie zatem w treści referencji jedynie wykonania robót bez podania ich kwoty może skutkować wykluczeniem wykonawcy z postępowania, gdyż ten ostatni nie dowiódł spełnienia kryterium wiedzy i doświadczenia. W tym przypadku spełnienie tego kryterium następuje nie tylko wtedy, gdy w przeszłości wykonawca wykonał określone zmówienie. Istotne jest również to, na jaką kwotę to zamówienie opiewało. W praktyce bardzo często zamawiający stosują tą samą zasadę sporządzania referencji niezależnie od tego co jest przedmiotem zamówienia. Co jest błędem. Treść referencji uzależniona jest od tego czy przedmiotem zamówienia są usługi czy też roboty budowlane, o czy warto pamiętać.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne, referencje/ Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama