reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Oferta złożona przez konsorcjum

Oferta złożona przez konsorcjum

W jaki sposób wykonawcy powinni zawiązać konsorcjum? Jaki minimalny wymóg winno spełnić konsorcjum, aby prawidłowo brać udział w postępowaniu?

Jeżeli więcej niż jedna osoba chce wspólnie wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to osoby te powinny zawiązać konsorcjum.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Konsorcjum jest zawiązywane zazwyczaj wtedy, kiedy jedna z osób, która chce przystąpić do postępowania, nie spełnia sama wszystkich wymogów udziału w postępowaniu. Chcąc zatem przystąpić do tego postępowania, zawiązuje konsorcjum z inną osobą, która takie wymogi spełnia. W wyniku tego osoby te występują w postępowaniu wspólnie jako jeden wykonawca. W praktyce po stronie konsorcjantów powstają jednak bardzo duże problemy z  udowodnieniem tego, iż przystępują do postępowania wspólnie. Chociaż nie powinno to nastręczać wykonawcom większych trudności, praktyka w tym zakresie jest inna. Bardzo często zdarza się, że zamawiający odrzuca ofertę, gdyż pomimo wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień w zakresie składu osobowego konsorcjum, wykonawca nie jest w stanie wykazać, że skutecznie zawarł konsorcjum i kto wchodzi w jego skład. W związku z tym powstaje pytanie: jaki minimalny wymóg winno spełnić konsorcjum, aby prawidłowo brać udział w postępowaniu?

Zobacz również: Dokumenty złożone przez wykonawcę po upływie terminu do składania oferty

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 1217/15 stwierdziła, iż: „podstawą do stwierdzenia ważności oferty złożonej przez wykonawców ubiegających się wspólnie o uzyskanie zamówienia jest wskazanie w ofercie, jakie podmioty tworzą konsorcjum.”

Wynika z powyższego, iż dla skutecznego udziału w postępowaniu konsorcjanci muszą wskazać w swojej ofercie wszystkie podmioty, które wspólnie tworzą konsorcjum. Wydaje się, że jest to oczywisty wymóg do spełnienia, skoro zamawiający musi wiedzieć chociaż jakie podmioty mają wspólnie realizować zamówienie. Jednakże praktyka pokazuje, iż dla wykonawców, którzy nie mają dużego doświadczenia w postępowaniu przetargowym, nie jest to wcale oczywiste. Zazwyczaj wykonawcy tacy przyjmują, iż wskazanie jednego podmiotu, który zainicjował zawarcie konsorcjum i napisanie w samej ofercie „konsorcjum”, wystarczy. Nie jest to prawidłowym sposobem opisania konsorcjum.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumenty, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Dokumenty, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama