REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana treści SIWZ po upływie terminu do składania ofert

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Zamówienia publiczne, dokumenty/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne, dokumenty/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można zmienić treść SIWZ po upływie terminu do składania ofert? Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych stwierdziła, iż jasne wymagania SIWZ powinny być bezwzględnie stosowane i egzekwowane w trakcie oceny ofert, nawet jeżeli prowadzą do sytuacji, w której nie istnieje przedmiot dostawy je spełniający i przez to dane zamówienie nie może dojść do skutku.

W praktyce zdarzają się takie sytuacje, w których zamawiający, tak szczegółowo opisze wymagania, jakie musi spełnić wykonawca, aby wziąć udział w postępowaniu, że nikt nie jest wstanie ich spełnić. Prowadzi to do sytuacji, w której nikt nie może wziąć udziału w postępowaniu organizowanym przez zamawiającego. W takiej sytuacji wykonawca przed złożeniem swojej oferty, winien ten fakt zgłosić zamawiającemu, kwestionując treść tych wymogów. Problem jednak powstaje wtedy, kiedy wykonawcy już po złożeniu swoich ofert, zaczną kwestionować te wymogi. Czy wykonawca może skutecznie kwestionować treść tych wymogów, po upływie terminu do składania ofert?

REKLAMA

Zobacz również: Wykluczenie wykonawcy, który złożył wadium

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 1088/15 wskazała, że: „jasne wymagania SIWZ (które nie zostały zmienione czy zakwestionowane na etapie przed składaniem ofert) powinny być bezwzględnie stosowane i egzekwowane w trakcie oceny ofert, nawet jeżeli prowadzą do sytuacji, w której nie istnieje przedmiot dostawy je spełniający i przez to dane zamówienie nie może dojść do skutku.”

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Wynika z powyższego, iż jeżeli wykonawcy nie kwestionowali wymogów określonych przez zamawiającego w SIWZ, przed złożeniem swoich ofert, to nie mogą tego zrobić, już po ich złożeniu. Co też skutkować będzie tym, iż żaden z wykonawców, nie zostanie wybrany do realizacji zamówienia, gdyż żaden z nich nie będzie spełniał wymogów określonych przez zamawiającego. Izba Odwoławcza opowiedziała się za rygorystycznym przestrzeganiem wymogów określonych przez zamawiającego w SIWZ. Stanowisko takie gwarantuje z pewnością przestrzeganie zasady uczciwej konkurencji. Zmiana treści SIWZ zawsze może powodować zmianę kręgu podmiotów, którzy mogliby chcieć wziąć udział w postępowaniu. Natomiast jeżeli do zmiany tej treści doszłoby, już po upływie terminu do składania ofert, to zmiana ta objęłaby tylko tych wykonawców, którzy złożyliby swoje oferty. Mogłoby to pokrzywdzić tych wykonawców, którzy chcieliby wziąć udział w tym postępowaniu, jeżeli do zmiany tej doszłoby na wcześniejszym etapie postępowania. W mojej ocenie rozwiązanie takie jest słuszne, gdyż gwarantuje równość wszystkich wykonawców w toku postępowania przetargowego, która byłaby zachwiana, jeżeli przewidziano by, nawet w wyjątkowych przypadkach, zmianę treści SIWZ, po określeniu kręgu podmiotów, którzy mogą wziąć udział w postępowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA