reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Zamiar wprowadzenia w błąd zamawiającego

Zamiar wprowadzenia w błąd zamawiającego

Czy zamawiający powinien wykazać zamiar wprowadzenia go w błąd przez wykonawcę? Czy samo ustalenie przekazania nieprawdziwych informacji wystarczy do wykluczenia wykonawcy?

Kiedy zamawiający winien wykluczyć wykonawcę w przypadku wprowadzenia go w błąd?

Jak już wskazywałem w moich wcześniejszych artykułach, zamawiający może wykluczyć z postępowania wykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje, mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

W praktyce powstaje jednak problem: czy podstawą do wykluczenia wykonawcy jest samo ustalenie, że wykonawca podał nieprawdziwe informację, czy też należy również wykazać jego zamiar wprowadzenia w błąd zamawiającego.

W przypadku pierwszego rozwiązania, wykluczenie wykonawcy byłoby znacznie prostsze, gdyż dokonanie oceny prawdziwości przekazanych informacji nie nastręcza większych trudności. Bardziej problematyczne jest natomiast określenie czy wykonawca celowo podał zamawiającemu nieprawdziwe informacje, gdyż okoliczność ta jest niekiedy bardzo trudna do ustalenia.

Krajowa Izba Odwoławcza  przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. akt: KIO 1046/14 (LEX nr 1495621) stwierdziła, że: „możliwość wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 p.z.p. wymaga wykazania takiego wprowadzenia w błąd, które będzie miało charakter działania umyślnego. Wskazuje się, że konieczne jest udowodnienie świadomości wykonawcy, iż informacja podawana przez niego zamawiającemu jest nieprawdziwa.”

Wynika z powyższego, iż samo ustalenie przez zamawiającego, iż zostały mu przekazane przez wykonawcę nieprawdziwe informacje nie jest wystarczające do jego wykluczenia. Zamawiający zobowiązany jest wykazać, że wykonawca w sposób zamierzony przekazał mu te informacje. Nie jest to łatwe do ustalenia. Zatem sam fakt podania przez wykonawcę nieprawdziwych danych nie przesądza o jego wykluczeniu, o czym wielokrotnie zamawiający zapominają.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama