Jak upoważnić kierownika jednostki samorządu terytorialnego do wydawania decyzji?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody śląskiego stwierdzającego nieważność uchwały, którą w ten sposób upoważniono kierownika GOPS do prowadzenia spraw w tym zakresie.
REKLAMA
Upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych
W badanej uchwale rada gminy postanowiła, że "upoważnia się kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w sprawach wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa". Jako podstawę prawną uchwały rada gminy wskazała art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Zgodnie z jego treścią do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1, czyli np. kierowników gminnych jednostek organizacyjnych - m.in. kierownika GOPS.
Uchwała upoważniająca do wydawania decyzji administracyjnych
Uchwała podjęta na podstawie art. 39 ust. 4 u.s.g. przenosi na inny podmiot kompetencje organu administracji publicznej. Jest to dekoncentracja zewnętrzna, co oznacza, że podmioty upoważnione uzyskują status organu i działają we własnym imieniu. Na podstawie przedmiotowej uchwały kierownik ośrodka pomocy społecznej staje się organem właściwym rzeczowo, miejscowo i funkcjonalnie do załatwiania indywidualnych spraw w wyznaczonym zakresie. Oznacza to, że zakres przekazanych spraw musi być oznaczony w sposób niebudzący żadnych wątpliwości interpretacyjnych co do zakresu właściwości organu, któremu przekazano kompetencje.
(…)
Zygmunt Bołtowicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.