reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Koniec z paleniem w miejscach publicznych

Koniec z paleniem w miejscach publicznych

W dniu 15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadzająca całkowity zakaz palenia w większości miejsc publicznych. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych oraz wprowadza jednolite sankcji za ich nieprzestrzeganie, a także dotyczy zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.

Z badań TNS OBOP wynika, że 73 % Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednakże można się spodziewać, że wchodzą ca w życie ustawa o przeciwdziałaniu palenia skłoni amatorów „dymka” oraz właścicieli barów do obchodzenia przepisów.

Zobacz: Odpowiedzialność odszkodowawcza lekarza

Gdzie palić nie wolno?

Wprowadzone przepisy rozszerzają zakaz palenia na:

- obiekty użytku publicznego,

- miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne.

Oznacza to w praktyce, że palić nie wolno w pociągach, szpitalach, kinach, na przystankach, placach zabaw, czy uczelniach.

Wysokie kary

W przypadku łamania obowiązujących w tej kwestii przepisów palaczom grozi 500 zł mandatu, jeśli palić będą w niedozwolonych miejscach.

Natomiast właściciele lokali za brak odpowiedniej informacji o zakazie palenia mogą zapłacić nawet do 2 000 zł kary. Jednak jednym ze sposobów obejścia ustawy będzie tworzenie tzw. klubów palacza, gdzie chętni wchodząc musieliby podpisać deklarację członkowską.

W pubach i restauracjach nie można palić poza wyznaczoną palarnią, czyli szczelnie zamkniętym pomieszczeniem posiadającym odpowiednią wentylację.

Zobacz: Ustawa antynikotynowa

Zakaz palenia w Europie


W Europie całkowity zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach pracy, w tym w barach i restauracjach, wprowadzono dotychczas w 12 krajach, m.in.: Irlandii, Norwegii, Włoszech, Szkocji, Szwecji i na Malcie, Litwie i Słowenii. Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych w tych krajach, pomimo, początkowo, wielu kontrowersji i obaw, okazał się ogromnym sukcesem.
Nowe prawo jest przestrzegane w ponad 90% i cieszy się poparciem 93% Irlandczyków, 90% Włochów i 80% Szwedów. Równocześnie wprowadzenie zakazu palenia nie spowodowało zmniejszenia frekwencji w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, czy też pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Zalety wprowadzonego zakazu

W Włoszech 500 tys. osób rzuciło palenie w ciągu jednego roku, a wśród Irlandczyków odsetek kończących ten nałóg wyniósł aż 10%.  Badania Uniwersytetu Harwardzkiego wykazały, że w miejscach publicznych, w których pali się papierosy, zanieczyszczenie powietrza dziesięciokrotnie przewyższa dawkę toksyczną. 

Zobacz: Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków

Właściciele i zarządzający miejscami, w których będzie obowiązywał zakaz palenia będą musieli umieścić w widocznych miejscach stosowne informacje, przy czym zarówno właściciel, jaki zarządzający będzie mógł wyłączyć z ogólnego zakazu indywidualne pokoje służące za mieszkania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama