Koniec z paleniem w miejscach publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Z badań TNS OBOP wynika, że 73 % Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednakże można się spodziewać, że wchodzą ca w życie ustawa o przeciwdziałaniu palenia skłoni amatorów „dymka” oraz właścicieli barów do obchodzenia przepisów.
REKLAMA
Zobacz: Odpowiedzialność odszkodowawcza lekarza
Gdzie palić nie wolno?
Wprowadzone przepisy rozszerzają zakaz palenia na:
- obiekty użytku publicznego,
- miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne.
Oznacza to w praktyce, że palić nie wolno w pociągach, szpitalach, kinach, na przystankach, placach zabaw, czy uczelniach.
Wysokie kary
W przypadku łamania obowiązujących w tej kwestii przepisów palaczom grozi 500 zł mandatu, jeśli palić będą w niedozwolonych miejscach.
Natomiast właściciele lokali za brak odpowiedniej informacji o zakazie palenia mogą zapłacić nawet do 2 000 zł kary. Jednak jednym ze sposobów obejścia ustawy będzie tworzenie tzw. klubów palacza, gdzie chętni wchodząc musieliby podpisać deklarację członkowską.
W pubach i restauracjach nie można palić poza wyznaczoną palarnią, czyli szczelnie zamkniętym pomieszczeniem posiadającym odpowiednią wentylację.
Zakaz palenia w Europie
W Europie całkowity zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach pracy, w tym w barach i restauracjach, wprowadzono dotychczas w 12 krajach, m.in.: Irlandii, Norwegii, Włoszech, Szkocji, Szwecji i na Malcie, Litwie i Słowenii. Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych w tych krajach, pomimo, początkowo, wielu kontrowersji i obaw, okazał się ogromnym sukcesem.
Nowe prawo jest przestrzegane w ponad 90% i cieszy się poparciem 93% Irlandczyków, 90% Włochów i 80% Szwedów. Równocześnie wprowadzenie zakazu palenia nie spowodowało zmniejszenia frekwencji w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, czy też pogorszenia ich sytuacji finansowej.
Zalety wprowadzonego zakazu
W Włoszech 500 tys. osób rzuciło palenie w ciągu jednego roku, a wśród Irlandczyków odsetek kończących ten nałóg wyniósł aż 10%. Badania Uniwersytetu Harwardzkiego wykazały, że w miejscach publicznych, w których pali się papierosy, zanieczyszczenie powietrza dziesięciokrotnie przewyższa dawkę toksyczną.
Zobacz: Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków
Właściciele i zarządzający miejscami, w których będzie obowiązywał zakaz palenia będą musieli umieścić w widocznych miejscach stosowne informacje, przy czym zarówno właściciel, jaki zarządzający będzie mógł wyłączyć z ogólnego zakazu indywidualne pokoje służące za mieszkania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.