Wyższy VAT na produkty dla dzieci
REKLAMA
REKLAMA
Rząd chcę wprowadzić nową stawkę już od 1 lipca 2011 roku. Według posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marka Wikińskiego wprowadzenie wyższego podatku w okresie wakacyjnym i tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wyjątkowo dotkliwie odczują rodzice. Uważa, że wyrok Trybunału mówi o „rozsądnym okresie” potrzebnym do wprowadzenia zmian i dlatego w złożonej przez siebie poprawce domaga się maksymalnego wydłużenia okresu vacatio legis, aby nowa stawka podatku weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.
REKLAMA
Zobacz: Czym jest VAT?
Prof. Aleksander Surdej, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie twierdzi, że Komisja Europejska nie powinna nalegać na błyskawiczny termin wprowadzenia w życie wyroku Trybunału. Różne stawki VAT-u na produkty dla dzieci, w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie wiążą się z „transgranicznym zniekształceniem warunków konkurencji”. Nie ma, więc obawy, że obywatele państw członkowskich będą podróżować do innych krajów (w tym przypadku Polski), aby kupić ubranka lub obuwie dziecięce po niższej cenie. Taka tendencja ma miejsce jedynie w przypadku dóbr luksusowych, takich jak np. samochody.
Prezes Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej, Kazimierz Klepaczewski zwraca uwagę na czas potrzebny przedsiębiorcom na przygotowanie się do zmian na rynku.
Wzrost cen będzie skutkował zmniejszeniem konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, które już teraz produkują artykuły dziecięce na granicy opłacalności.
Coraz szerszym strumieniem napływają do Polski produkty ze wschodu, które nie spełniają wymogów stawianych polskim przedsiębiorcom, jednak swoją niską ceną zachęcają klienta do zakupu. Ważne jest także odpowiednie przeszkolenie Służb Celnych, które powinny ograniczyć niekontrolowany import z Chin, wprowadzający na polski rynek np. tanie wadliwe obuwie, które powoduje u dzieci choroby kręgosłupa, czy płaskostopie.
Zobacz: Podniesienie stawek podatku VAT
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA