reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Wyższy VAT na produkty dla dzieci

Wyższy VAT na produkty dla dzieci

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że aktualna obniżona stawka VAT obowiązująca w Polsce na ubrania i obuwie dziecięce jest niezgodna z prawem europejskim i nakazał jej podniesienie do 23%.

Rząd chcę wprowadzić nową stawkę już od 1 lipca 2011 roku. Według posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marka Wikińskiego wprowadzenie wyższego podatku w okresie wakacyjnym i tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wyjątkowo dotkliwie odczują rodzice. Uważa, że wyrok Trybunału mówi o „rozsądnym okresie” potrzebnym do wprowadzenia zmian i dlatego w złożonej przez siebie poprawce domaga się maksymalnego wydłużenia  okresu vacatio legis, aby nowa stawka podatku weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.

Zobacz: Czym jest VAT?

Prof. Aleksander Surdej, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie twierdzi, że Komisja Europejska nie powinna nalegać na błyskawiczny termin wprowadzenia w życie wyroku Trybunału. Różne stawki VAT-u na produkty dla dzieci, w poszczególnych krajach Unii Europejskiej nie wiążą się z „transgranicznym zniekształceniem warunków konkurencji”. Nie ma, więc obawy, że obywatele państw członkowskich będą podróżować do innych krajów (w tym przypadku Polski), aby kupić ubranka lub obuwie dziecięce po niższej cenie. Taka tendencja ma miejsce jedynie w przypadku dóbr luksusowych, takich jak np. samochody.

Prezes Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej, Kazimierz Klepaczewski zwraca uwagę na czas potrzebny przedsiębiorcom na przygotowanie się do zmian na rynku.

Wzrost cen będzie skutkował zmniejszeniem konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, które już teraz produkują artykuły dziecięce na granicy opłacalności.

Coraz szerszym strumieniem napływają do Polski produkty ze wschodu, które nie spełniają wymogów stawianych polskim przedsiębiorcom, jednak swoją niską ceną zachęcają klienta do zakupu. Ważne jest także odpowiednie przeszkolenie Służb Celnych, które powinny ograniczyć niekontrolowany import z Chin, wprowadzający na polski rynek np. tanie wadliwe obuwie, które powoduje u dzieci choroby kręgosłupa, czy płaskostopie. 

Zobacz: Podniesienie stawek podatku VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama