reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

W dniu 12 września 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Nowe przepisy mają na celu likwidowanie barier utrudniających osobom z różnym stopniem niepełnosprawności udział w życiu społecznym.

Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym udziału w życiu społecznym, jak również poprzez wybory w życiu politycznym. Podpisując ustawę Prezydent podkreślił, że konsekwentnie podejmowane są działania zmierzające do likwidowania barier między osobami z ułomnościami, a pozostałymi obywatelami.

Istotne jest aby organy administracji państwowej i samorządowej jak najszybciej i najlepiej wdrożyły rozwiązania prawne, które są zawarte w ustawie.

Zobacz: Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej - poradnik

Niepełnosprawny zagłosuje korespondencyjnie

W ustawie udało się wprowadzić rozwiązania, które dają szansę ludziom niepełnosprawnym uczestniczenia w procesach demokratycznych, poprzez szansę na głosowanie przez pełnomocnika, czy korespondencyjnie.

Osoba ze znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi zgłosić taki zamiar w urzędzie gminy najpóźniej 21 dni przed wyborami, czyli do 19 września 2011 roku.

Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Powinno ono zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, informację, o jakie wybory chodzi, kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Wyborca może zaznaczyć w zgłoszeniu, że chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille`a, wtedy zostaną dołączone do pakietu wyborczego.

Zobacz: Niepełnosprawny w podróży i jego prawa

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego i otrzymał ze swojego urzędu gminy „pakiet wyborczy”, przekazuje swój głos w zamkniętej „kopercie zwrotnej” listonoszowi Poczty Polskiej.  Poczta Polska w dniu głosowania doręczy przesyłki do obwodowej komisji wyborczej.

Nowe przepisy zapewniają osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnianie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej. Chęć skorzystania z takiej pomocy należy zgłosić co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

Źródło: KPRP/Poczta Polska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama