reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

W dniu 12 września 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Nowe przepisy mają na celu likwidowanie barier utrudniających osobom z różnym stopniem niepełnosprawności udział w życiu społecznym.

Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym udziału w życiu społecznym, jak również poprzez wybory w życiu politycznym. Podpisując ustawę Prezydent podkreślił, że konsekwentnie podejmowane są działania zmierzające do likwidowania barier między osobami z ułomnościami, a pozostałymi obywatelami.

Istotne jest aby organy administracji państwowej i samorządowej jak najszybciej i najlepiej wdrożyły rozwiązania prawne, które są zawarte w ustawie.

Zobacz: Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej - poradnik

Niepełnosprawny zagłosuje korespondencyjnie

W ustawie udało się wprowadzić rozwiązania, które dają szansę ludziom niepełnosprawnym uczestniczenia w procesach demokratycznych, poprzez szansę na głosowanie przez pełnomocnika, czy korespondencyjnie.

Osoba ze znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi zgłosić taki zamiar w urzędzie gminy najpóźniej 21 dni przed wyborami, czyli do 19 września 2011 roku.

Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Powinno ono zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, informację, o jakie wybory chodzi, kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Wyborca może zaznaczyć w zgłoszeniu, że chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille`a, wtedy zostaną dołączone do pakietu wyborczego.

Zobacz: Niepełnosprawny w podróży i jego prawa

Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego i otrzymał ze swojego urzędu gminy „pakiet wyborczy”, przekazuje swój głos w zamkniętej „kopercie zwrotnej” listonoszowi Poczty Polskiej.  Poczta Polska w dniu głosowania doręczy przesyłki do obwodowej komisji wyborczej.

Nowe przepisy zapewniają osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnianie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej. Chęć skorzystania z takiej pomocy należy zgłosić co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.

Źródło: KPRP/Poczta Polska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama