Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym udziału w życiu społecznym, jak również poprzez wybory w życiu politycznym. Podpisując ustawę Prezydent podkreślił, że konsekwentnie podejmowane są działania zmierzające do likwidowania barier między osobami z ułomnościami, a pozostałymi obywatelami.
REKLAMA
Istotne jest aby organy administracji państwowej i samorządowej jak najszybciej i najlepiej wdrożyły rozwiązania prawne, które są zawarte w ustawie.
Zobacz: Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej - poradnik
Niepełnosprawny zagłosuje korespondencyjnie
W ustawie udało się wprowadzić rozwiązania, które dają szansę ludziom niepełnosprawnym uczestniczenia w procesach demokratycznych, poprzez szansę na głosowanie przez pełnomocnika, czy korespondencyjnie.
Osoba ze znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi zgłosić taki zamiar w urzędzie gminy najpóźniej 21 dni przed wyborami, czyli do 19 września 2011 roku.
Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Powinno ono zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, informację, o jakie wybory chodzi, kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Wyborca może zaznaczyć w zgłoszeniu, że chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille`a, wtedy zostaną dołączone do pakietu wyborczego.
Zobacz: Niepełnosprawny w podróży i jego prawa
Wyborca niepełnosprawny, który zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego i otrzymał ze swojego urzędu gminy „pakiet wyborczy”, przekazuje swój głos w zamkniętej „kopercie zwrotnej” listonoszowi Poczty Polskiej. Poczta Polska w dniu głosowania doręczy przesyłki do obwodowej komisji wyborczej.
Nowe przepisy zapewniają osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnianie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej. Chęć skorzystania z takiej pomocy należy zgłosić co najmniej trzy dni robocze wcześniej. Wyjątkiem są sytuacje nagłe.
Źródło: KPRP/Poczta Polska
REKLAMA
REKLAMA