REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja KPA - czy to koniec reprywatyzacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nowelizacja KPA - czy to koniec reprywatyzacji?
Nowelizacja KPA - czy to koniec reprywatyzacji?

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja KPA - czy to koniec reprywatyzacji? Jakie sprawy obejmie nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego? Czy będzie dotyczyła jedynie spraw reprywatyzacyjnych?

Wokół planowanej nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego narosło wiele nieporozumień. W grę wchodzi co najmniej trzynaście dekretów i ustaw. Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia najważniejsze kwestie.

REKLAMA

Jakie sprawy obejmie nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego?

Przepisy spowodują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej, która została wydana z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a nawet wcześniej – jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. Z mocy prawa (czyli bez wyjątków) umorzone zostaną wszystkie postępowania administracyjne, jeśli od wydania decyzji upłynęło 30 lat. Przepisy obejmą wszystkie decyzje administracyjne. Nowe prawo wykonuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

Czy będzie dotyczyła jedynie spraw reprywatyzacyjnych?

Chociaż nowelizacja szczególnie będzie dotyczyła m.in. postępowań reprywatyzacyjnych, to skutki nowych przepisów będą dużo szersze. Ustawodawca w przepisie nie ogranicza się jedynie do spraw reprywatyzacyjnych. Nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej, nawet wydanej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej wydania upłynęło 10 lat lub jeśli wywołała już nieodwracalne skutki prawne. W kontekście nowych przepisów najwięcej mówi się o reprywatyzacji, ponieważ ze względu na zawiłość spraw tu najczęściej postępowania trwają latami. Ale mogą to być także spory z samorządami o linie graniczne działek czy wywłaszczenie pod ulice czy inne sprawy rozstrzygane na drodze administracyjnej, jak pozwolenia na budowę czy koncesje.

Czy ustawa wygasza wszystkie postępowania reprywatyzacyjne?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele będzie zależało od ostatecznego brzmienia uchwalonych przepisów i interpretacji. Część prawników stoi na stanowisku, że umorzenie postępowań, które ma nastąpić bez wyjątków, obejmie nie tylko postępowania administracyjne, ale nastąpi również w sytuacji, gdy sprawa jest już w sądzie administracyjnym. Dlatego mówią o niebezpieczeństwie „ustawowego wygaszenia reprywatyzacji”, które definitywnie zamknie drogę nie tylko np. do odzyskania nieruchomości, ale również uzyskania odszkodowania. Jednak zdaniem resortu sprawiedliwości ustawa nie wygasza z automatu spraw w sądach. – Ustawa umarza decyzje administracyjne, więc postępowania sądowe trwają tak samo jak postępowania przed prezydentem miasta o zwrot lub odszkodowanie. Nie będzie można prowadzić postępowania, jeśli dotyczy decyzji starszej niż 30 lat. To oznacza, że umorzone zostaną sprawy, gdzie do tej pory nie stwierdzono, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa i nie można będzie zgłaszać nowych tego typu spraw – mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jego zdaniem do rozstrzygnięcia zostaną sprawy, w których pierwotna decyzja nacjonalizacyjna została uchylona i teraz toczy się postępowanie o zwrot lub odszkodowanie.

Jakich aktów prawnych związanych z nacjonalizacją dotyczy nowelizacja k.p.a.?

W grę wchodzi co najmniej trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych. Chodzi m.in. o dekret Bieruta o nacjonalizacji gruntów warszawskich, dekret o reformie rolnej, ale także decyzje o przesiedleniu, jakie zapadały w ramach akcji Wisła czy o umowę z ZSRR, na mocy której po wojnie przesiedlano Polaków z ówczesnych republik radzieckich, a tam wysiedlano np. Ukraińców. Chodzi także o decyzje nacjonalizujące poszczególne gałęzie gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nowelizacja dotyczy tzw. mienia bezspadkowego?

Środowiska żydowskie z USA i Izraela podnoszą kwestie wypłaty odszkodowań przez Polskę na rzecz organizacji żydowskich za bezspadkowe przejęcie mienia po obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego. Po wojnie tego typu dobra zgodnie z polskim prawem, ale także ogólnymi zasadami obowiązującymi w innych krajach, przeszły na własność Skarbu Państwa. Stąd polskie rządy uważają takie postulaty za bezpodstawne. Nowelizacja k.p.a. dotyczy spraw, gdzie istnieją właściciel lub jego spadkobiercy, którzy podważają decyzje administracyjne. Dotyczy kwestii reprywatyzacyjnych, ale nie ma żadnego związku z postulatami organizacji żydowskich.

Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W grę wchodzi co najmniej trzynaście dekretów i ustaw. 

Autor: Inga Stawicka, Grzegorz Osiecki

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

REKLAMA

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA