REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w dobrze zorganizowanym urzędzie to przyjemność

_ M.J.

REKLAMA

W instytucjach nastawionych na efektywność praca sprawia przyjemność - wynika z konferencji „Nowocześni z urzędu - jakość, edukacja i sprawne zarządzanie, czyli nowe perspektywy administracji publicznej” zorganizowanej 21 czerwca br. w Warszawie przez portal Publiczni.pl.


Dzierżoniów będący obecnie Mekką samorządów wdrażających systemy zarządzania jakością nie zawsze był wzorem. - Na początku lat 90. upadły w mieście największe zakłady, a bezrobocie sięgnęło 40 proc. - powiedziała Wanda Ostrowska, sekretarz Dzierżoniowa. Przygotowano wtedy programy przeciwdziałania bezrobociu, powstała idea usprawnienia administracji. - Uznaliśmy, że urząd musi być wzorem sprawności, ponieważ gdy pojawi się inwestor i pomyślnie przejdzie ścieżkę urzędową, to opowie o tym innym przedsiębiorcom i w konsekwencji zmniejszy się bezrobocie - tłumaczy Wanda Ostrowska.

W urzędzie rozpoczęły się przewartościowania: urzędnicy nagle musieli zrozumieć, że nie są władzą, są służbą; podobnie dotychczasowi petenci, nie mogli uwierzyć, że są ważnymi klientami i tak będą traktowani. - Z początku nie chcieli nawet siadać na krzesełkach przed urzędnikiem - mówi Wanda Ostrowska.

Wraz ze zmianą mentalności rozpoczęło się równoczesne opracowywanie procesów i dokumentów. - To ogromna i okropna praca - mówi z perspektywy czasu sekretarz miasta. Ale warto było, ponieważ urząd jest teraz przejrzysty, wiadomo, kto za co odpowiada i w jakim czasie praca zostanie wykonana. Pracownicy skupiają się na efektywności, a nie na pracy. - W instytucjach nastawionych na efektywność praca sprawia przyjemność, w instytucjach nastawionych na pracę - dostaje się wrzodów żołądka i zawału serca - przypomniała znaną sentencję sekretarz Ostrowska.

Jedną z największych przeszkód w unowocześnianiu administracji są zachowawcze postawy urzędników. - Do dziś niektórzy z naszych pracowników zatrudnionych jeszcze na grubo przed przełomem 1989 r. ma ten władczy ton urzędniczy - żartuje sekretarz Dzierżoniowa.

Spostrzeżenie to potwierdza Bożena Kurowska z Poznania. Dlatego w stolicy Wielkopolski oprócz systemu ISO 9001 oraz ISO 14001 wdrożono mniej znany system zarządzania „Inwestowanie w ludzi” (z ang. Investors in People w skrócie IIP). - IIP ma poprawić sposób zarządzania zasobami ludzkimi tak, byśmy mieli do czynienia z dobrze zmotywowaną i wykształconą kadrą - powiedziała Bożena Kurowska. Koncepcja motywowania pracowników narodziła się w Wielkiej Brytanii ponad 15 lat temu.

Jednak najlepszym weryfikatorem tego, jak owe najnowocześniejsze metody zarządzania przekładają się na odczuwanie przez mieszkańców lepszej jakości obsługi, są mieszkańcy. Przypomniał o tym Piotr Czubiński, burmistrz Kraśnika. - Najlepszą weryfikacją działania ISO są wybory. Mieszkańcy albo chcą przedłużyć mandat urzędnikom magistratu, albo im podziękują - powiedział. I dlatego władze powinny się starać dla mieszkańców, by co cztery lata zasłużyć na ponowny wybór.



M.J.

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA