REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzania finansami można się nauczyć

Zientek-Varga Jolanta

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie samorządowymi finansami to ciekawe, ale też bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wymaga nie tylko dobrego początkowego przygotowania, lecz także stałego dokształcania się. Gotowość do ciągłego uczenia się to podstawa, by dobrze wykonywać tę pracę.

Zatrudnieni w samorządach specjaliści od finansów i budżetu podkreślają, że swoje kwalifikacje, ze względu na częste zmiany przepisów, muszą podnosić nieustannie. Nawet najlepsze studia i dobry start to za mało, by dobrze zarządzać finansami. Niezbędna jest otwartość na nowości i upór w dążeniu do stałego poszerzania wiedzy.

Najlepsze ekonomiczne

W opinii praktyków, osób, które zjadły zęby na zarządzaniu samorządowymi finansami, najlepsze na początek jest wykształcenie ekonomiczne, ukończenie akademii ekonomicznej, np. w Poznaniu, SGH w Warszawie itp. Do tego mile widziana jest specjalizacja samorządowa, bo to oznacza, że świeżo upieczony ekonomista ma pojęcie nie tylko o tym, co to jest samorząd, lecz także przynajmniej orientuje się w ogólnych zagadnieniach związanych z samorządowymi finansami. Słuchacze specjalistycznych kierunków poznają bowiem sprawy związane z planowaniem dochodów i wydatków budżetowych, sprawozdawczością budżetową, finansowaniem inwestycji samorządu terytorialnego, współpracą samorządów terytorialnych z bankami i podmiotami gospodarczymi oraz organizacjami społeczno-zawodowymi, metodami oceny zdolności kredytowej samorządów terytorialnych przez banki.

Kolejny krok w nauce stanowi praktyka. Zdobywa się ją w różny sposób i na rozmaitych stanowiskach, ale w ocenie specjalistów, najważniejsze jest, jeśli ma miejsce przy planowaniu dochodów. Ten etap jest istotny, bowiem podczas planowania trzeba uwzględniać zmienne czynniki i mimo to precyzyjnie wycenić, jak będą wyglądały dochody. Nie jest to łatwe, ale uczy samodzielnego myślenia, a ponadto daje radość prognozowania, co będzie w następnych latach.

Doświadczeni samorządowcy podkreślają, że rok 2008 może być trudny, ponieważ w sferze finansów mogą nastąpić poważne zmiany. Budżet realizowany może być w dwóch odsłonach: dochodów bieżących i majątkowych, ale w kształcie odmiennym od obecnie obowiązującego, ponieważ będzie inny plan finansowy. Tego też trzeba się będzie nauczyć. I w tym momencie wracamy do kwestii początkowej: trzeba stale się dokształcać.

Przejść jeden budżet

Ile czasu potrzeba, by opanować sztukę zarządzania samorządowymi finansami? Na pewno jest to sprawa indywidualna. W dużym stopniu zależy od tego, jakie pracownik ma wstępne przygotowanie do wykonywania tego zajęcia i jak szybko pozna jednostkę, w której ma pracować. Doświadczenie pokazuje, że na ogół wystarcza 1-1,5 roku, pod warunkiem że osoba, która zamierza się zajmować zarządzaniem finansami, przychodzi trochę przygotowana i w miarę szybko przyswoi sobie strukturę organizacyjną urzędu.

W takim przypadku wystarczy „przejście” jednego budżetu, czyli praca przy jego tworzeniu. To najlepszy sposób, by poznać wszelkie tajniki finansowego zarządzania. Takie doświadczenie owocuje w kolejnych latach.

Owocuje, oczywiście, tylko wówczas, gdy pracownik stale się kształci.

W wielu samorządach działają tzw. ścieżki kariery, w ramach których co roku przeprowadza się ocenę pracy zatrudnionych. Najlepszych kieruje się do rezerwowej kadry kierowniczej i dodatkowo szkoli.

Mają oni możliwość dokształcania się na dofinansowywanych przez pracodawcę studiach podyplomowych. Tematyka odpowiada potrzebom urzędu. Aktualnie na fali wciąż są studia z zakresu wykorzystania funduszy unijnych.

Ponadto organizowane są szkolenia wewnętrzne, których profil również zależy od planów i potrzeb konkretnego urzędu.

Wiedza ogólna i szczegółowa

Prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej uważa, że każdemu pracownikowi samorządowemu potrzebna jest, z jednej strony, wiedza ogólna, a z drugiej, bardzo szczegółowa, związana z dziedziną, którą się zajmuje. Specjalista od finansów samorządowych musi zatem wiedzieć, po co nimi zarządza, dla kogo jest budżet, jaką ma spełniać rolę i jaki cel mu przyświeca. Tylko wówczas naprawdę będzie służył społeczności.


Jolanta Zientek-Varga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA