REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy dla samorządowców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Płatek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracowników kilku tysięcy urzędów i jednostek samorządowych w naszym kraju czeka wkrótce wiele zmian. W II połowie marca br. do konsultacji społecznych trafił projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Obecna ustawa o pracownikach samorządowych została uchwalona ponad 18 lat temu. Przyszedł więc czas na zmiany. Rada Ministrów zdecydowała jednak, że nie będzie to kolejna nowelizacja, ale całkowicie nowa ustawa.

REKLAMA

Urzędnik samorządowy jak w służbie cywilnej

REKLAMA

Nowością będzie wprowadzenie obowiązkowego zatrudnienia na czas określony oraz odbycia obowiązkowej służby przygotowawczej dla osób podejmujących pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym. Jest to rozwiązanie przypominające nieco zasady obowiązujące w służbie cywilnej. Jednocześnie planuje się powiększenie grona pracowników mianowanych. Dziś mianowani urzędnicy samorządowi mogą być zatrudniani wyłącznie w urzędach gmin i miast. Nowa ustawa dopuści mianowanie we wszystkich szczeblach samorządowych - a więc i w powiecie oraz województwie. Za to mianowanie ma stanowić rodzaj awansu zawodowego urzędników samorządowych - ukoronowanie kariery urzędniczej. Jednak nie będzie ono trwałe. Mianowani urzędnicy mają podlegać cyklicznej weryfikacji przeprowadzanej co 10 lat. Ma to mobilizować pracowników do jeszcze lepszej pracy i podnoszenia kwalifikacji.

Niezależnie od powyższych zmian nowa ustawa wprowadza znaczne ułatwienie - nie będzie już wymagane przeprowadzenie naboru konkursowego w przypadku zatrudniania na zastępstwo za nieobecnego (np. chorego) urzędnika.

Pracownicy samorządowi nie z wyboru

Nowa ustawa wyłącza z grona pracowników osoby zatrudniane na podstawie wyboru, np. wójtów, burmistrzów, starostów i członków zarządu powiatów i województw. Przepisy o zatrudnianiu na podstawie wyboru trafią do ustaw ustrojowych (o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa).

Zmiany dotkną też niektórych pracowników zatrudnionych na wyższych stanowiskach. Skarbnicy i zastępcy wójtów będą zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas określony - na okres kadencji wójta (burmistrza).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej elastyczności

REKLAMA

Nowa ustawa porządkuje też kwestie norm czasu pracy, odchodząc od stwarzającego ogromne problemy i krytykowanego przez wielu systemu przewidującego sztywny, 40-godzinny tydzień pracy. Po zmianach pracownicy samorządowi będą pracować tak jak inni - przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Zmienione zostaną także zasady oceniania pracowników samorządowych. Oceny będą musiały być przeprowadzane nie częściej niż co pół roku. Zamiast dotychczasowego rozporządzania Rady Ministrów sprawy oceniania mają regulować wprowadzane przez pracodawców samorządowych obligatoryjne regulaminy ocen kwalifikacyjnych.

Zmieni się też sposób określania stanowisk i wynagrodzeń. Rada Ministrów będzie określała ramowy wykaz stanowisk i minimalne wymagania kwalifikacyjne oraz minimalny poziom wynagrodzeń zasadniczych. Natomiast pracodawca samorządowy będzie miał prawo i obowiązek dokonywać szczegółowych uregulowań tych kwestii w regulaminie wynagradzania.

Monika Płatek

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA