REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe przepisy dla samorządowców

Monika Płatek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracowników kilku tysięcy urzędów i jednostek samorządowych w naszym kraju czeka wkrótce wiele zmian. W II połowie marca br. do konsultacji społecznych trafił projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Obecna ustawa o pracownikach samorządowych została uchwalona ponad 18 lat temu. Przyszedł więc czas na zmiany. Rada Ministrów zdecydowała jednak, że nie będzie to kolejna nowelizacja, ale całkowicie nowa ustawa.

REKLAMA

Urzędnik samorządowy jak w służbie cywilnej

REKLAMA

Nowością będzie wprowadzenie obowiązkowego zatrudnienia na czas określony oraz odbycia obowiązkowej służby przygotowawczej dla osób podejmujących pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym. Jest to rozwiązanie przypominające nieco zasady obowiązujące w służbie cywilnej. Jednocześnie planuje się powiększenie grona pracowników mianowanych. Dziś mianowani urzędnicy samorządowi mogą być zatrudniani wyłącznie w urzędach gmin i miast. Nowa ustawa dopuści mianowanie we wszystkich szczeblach samorządowych - a więc i w powiecie oraz województwie. Za to mianowanie ma stanowić rodzaj awansu zawodowego urzędników samorządowych - ukoronowanie kariery urzędniczej. Jednak nie będzie ono trwałe. Mianowani urzędnicy mają podlegać cyklicznej weryfikacji przeprowadzanej co 10 lat. Ma to mobilizować pracowników do jeszcze lepszej pracy i podnoszenia kwalifikacji.

Niezależnie od powyższych zmian nowa ustawa wprowadza znaczne ułatwienie - nie będzie już wymagane przeprowadzenie naboru konkursowego w przypadku zatrudniania na zastępstwo za nieobecnego (np. chorego) urzędnika.

Pracownicy samorządowi nie z wyboru

Nowa ustawa wyłącza z grona pracowników osoby zatrudniane na podstawie wyboru, np. wójtów, burmistrzów, starostów i członków zarządu powiatów i województw. Przepisy o zatrudnianiu na podstawie wyboru trafią do ustaw ustrojowych (o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa).

Zmiany dotkną też niektórych pracowników zatrudnionych na wyższych stanowiskach. Skarbnicy i zastępcy wójtów będą zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas określony - na okres kadencji wójta (burmistrza).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej elastyczności

REKLAMA

Nowa ustawa porządkuje też kwestie norm czasu pracy, odchodząc od stwarzającego ogromne problemy i krytykowanego przez wielu systemu przewidującego sztywny, 40-godzinny tydzień pracy. Po zmianach pracownicy samorządowi będą pracować tak jak inni - przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Zmienione zostaną także zasady oceniania pracowników samorządowych. Oceny będą musiały być przeprowadzane nie częściej niż co pół roku. Zamiast dotychczasowego rozporządzania Rady Ministrów sprawy oceniania mają regulować wprowadzane przez pracodawców samorządowych obligatoryjne regulaminy ocen kwalifikacyjnych.

Zmieni się też sposób określania stanowisk i wynagrodzeń. Rada Ministrów będzie określała ramowy wykaz stanowisk i minimalne wymagania kwalifikacyjne oraz minimalny poziom wynagrodzeń zasadniczych. Natomiast pracodawca samorządowy będzie miał prawo i obowiązek dokonywać szczegółowych uregulowań tych kwestii w regulaminie wynagradzania.

Monika Płatek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA