REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Anna Ryl
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Czy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć kolejną umowę o pracę - na czas nieokreślony?

ODPOWIEDŹ

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim nie stanowi przeszkody w zawarciu kolejnej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą.

REKLAMA

UZASADNIENIE

Przepisy prawne nie zabraniają zawarcia z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w czasie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Zatem jeśli strony wyrażą na to zgodę, można zawrzeć umowę w czasie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Warto wspomnieć, że umowa podpisana w trakcie zwolnienia lekarskiego jest ważna i nie można podważyć jej skutków na podstawie tego, że pracownik przebywał na L4.

ZAPAMIĘTAJ!

Nie można podważyć skutków umowy o pracę tylko na podstawie tego, że pracownik w momencie jej podpisania przebywał na L4.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

REKLAMA

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Zatem dla nawiązania stosunku pracy nie ma znaczenia to, czy pracownik faktycznie w danym dniu przystąpi do pracy, czy też nie. W przypadku zawarcia umowy z osobą przebywającą na zwolnieniu lekarskim i wskazania w umowie terminu rozpoczęcia pracy, stosunek pracy zostanie nawiązany w tym terminie mimo nieprzystąpienia pracownika do pracy.

Należy pamiętać, że w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może świadczyć pracy, ani wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, gdyż wówczas utraci prawo do świadczeń finansowych należnych mu w związku z chorobą, co określa art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ZAPAMIĘTAJ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik, aby zachować prawo do świadczeń chorobowych nie może świadczyć pracy podczas zwolnienia lekarskiego ani wykorzystywać go niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Co zrobi ZUS z umową o pracę zawartą z chorym pracownikiem?

REKLAMA

Samo podpisanie przez pracownika umowy o pracę w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie powinno być uznane przez ZUS jako świadczenie pracy lub wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Jakiekolwiek wątpliwości powstałe na tym gruncie ZUS rozstrzyga indywidualnie, a dokonana ocena zależy od zaistniałych okoliczności faktycznych.

Stawienie się pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy o pracę mogłoby narazić go na utratę świadczeń pieniężnych z tytułu zwolnienia chorobowego. Aby tego uniknąć, umowę o pracę można przesłać pocztą, kurierem czy też przekazać za pośrednictwem przedstawiciela pracodawcy, np. wskazanego pracownika. Samo zawarcie umowy o pracę nie powinno zostać uznane za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, natomiast ważność nowo zawartej umowy o pracę pozostaje bezdyskusyjna.

Podstawa prawna

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Malamutmadre
    2023-01-10 14:11:35
    Czy można awansować pracownika będącego na L4 miesiąc
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

„Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

REKLAMA

Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

REKLAMA

Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

REKLAMA