REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Anna Ryl
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Czy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć kolejną umowę o pracę - na czas nieokreślony?

ODPOWIEDŹ

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim nie stanowi przeszkody w zawarciu kolejnej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą.

REKLAMA

UZASADNIENIE

Przepisy prawne nie zabraniają zawarcia z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w czasie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Zatem jeśli strony wyrażą na to zgodę, można zawrzeć umowę w czasie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Warto wspomnieć, że umowa podpisana w trakcie zwolnienia lekarskiego jest ważna i nie można podważyć jej skutków na podstawie tego, że pracownik przebywał na L4.

ZAPAMIĘTAJ!

Nie można podważyć skutków umowy o pracę tylko na podstawie tego, że pracownik w momencie jej podpisania przebywał na L4.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

REKLAMA

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Zatem dla nawiązania stosunku pracy nie ma znaczenia to, czy pracownik faktycznie w danym dniu przystąpi do pracy, czy też nie. W przypadku zawarcia umowy z osobą przebywającą na zwolnieniu lekarskim i wskazania w umowie terminu rozpoczęcia pracy, stosunek pracy zostanie nawiązany w tym terminie mimo nieprzystąpienia pracownika do pracy.

Należy pamiętać, że w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może świadczyć pracy, ani wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, gdyż wówczas utraci prawo do świadczeń finansowych należnych mu w związku z chorobą, co określa art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ZAPAMIĘTAJ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik, aby zachować prawo do świadczeń chorobowych nie może świadczyć pracy podczas zwolnienia lekarskiego ani wykorzystywać go niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Co zrobi ZUS z umową o pracę zawartą z chorym pracownikiem?

Samo podpisanie przez pracownika umowy o pracę w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie powinno być uznane przez ZUS jako świadczenie pracy lub wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Jakiekolwiek wątpliwości powstałe na tym gruncie ZUS rozstrzyga indywidualnie, a dokonana ocena zależy od zaistniałych okoliczności faktycznych.

Stawienie się pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy o pracę mogłoby narazić go na utratę świadczeń pieniężnych z tytułu zwolnienia chorobowego. Aby tego uniknąć, umowę o pracę można przesłać pocztą, kurierem czy też przekazać za pośrednictwem przedstawiciela pracodawcy, np. wskazanego pracownika. Samo zawarcie umowy o pracę nie powinno zostać uznane za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, natomiast ważność nowo zawartej umowy o pracę pozostaje bezdyskusyjna.

Podstawa prawna

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA