REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Anna Ryl
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Zawarcie umowy z chorym pracownikiem
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Czy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć kolejną umowę o pracę - na czas nieokreślony?

ODPOWIEDŹ

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim nie stanowi przeszkody w zawarciu kolejnej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą.

REKLAMA

UZASADNIENIE

Przepisy prawne nie zabraniają zawarcia z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w czasie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim. Zatem jeśli strony wyrażą na to zgodę, można zawrzeć umowę w czasie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Warto wspomnieć, że umowa podpisana w trakcie zwolnienia lekarskiego jest ważna i nie można podważyć jej skutków na podstawie tego, że pracownik przebywał na L4.

ZAPAMIĘTAJ!

Nie można podważyć skutków umowy o pracę tylko na podstawie tego, że pracownik w momencie jej podpisania przebywał na L4.

Zawarcie umowy o pracę z chorym pracownikiem

REKLAMA

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Zatem dla nawiązania stosunku pracy nie ma znaczenia to, czy pracownik faktycznie w danym dniu przystąpi do pracy, czy też nie. W przypadku zawarcia umowy z osobą przebywającą na zwolnieniu lekarskim i wskazania w umowie terminu rozpoczęcia pracy, stosunek pracy zostanie nawiązany w tym terminie mimo nieprzystąpienia pracownika do pracy.

Należy pamiętać, że w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może świadczyć pracy, ani wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, gdyż wówczas utraci prawo do świadczeń finansowych należnych mu w związku z chorobą, co określa art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zgodnie z którym ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

ZAPAMIĘTAJ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik, aby zachować prawo do świadczeń chorobowych nie może świadczyć pracy podczas zwolnienia lekarskiego ani wykorzystywać go niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Co zrobi ZUS z umową o pracę zawartą z chorym pracownikiem?

Samo podpisanie przez pracownika umowy o pracę w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie powinno być uznane przez ZUS jako świadczenie pracy lub wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Jakiekolwiek wątpliwości powstałe na tym gruncie ZUS rozstrzyga indywidualnie, a dokonana ocena zależy od zaistniałych okoliczności faktycznych.

Stawienie się pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy o pracę mogłoby narazić go na utratę świadczeń pieniężnych z tytułu zwolnienia chorobowego. Aby tego uniknąć, umowę o pracę można przesłać pocztą, kurierem czy też przekazać za pośrednictwem przedstawiciela pracodawcy, np. wskazanego pracownika. Samo zawarcie umowy o pracę nie powinno zostać uznane za wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, natomiast ważność nowo zawartej umowy o pracę pozostaje bezdyskusyjna.

Podstawa prawna

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

źródło: Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Malamutmadre
    2023-01-10 14:11:35
    Czy można awansować pracownika będącego na L4 miesiąc
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

REKLAMA

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

REKLAMA

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA