REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną w 2023 r. Do kiedy składa wniosek?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jak przejść z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy złożyć wniosek?
Jak przejść z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy złożyć wniosek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 7 października 2023 r. można pracować na podstawie przepisów o telepracy. Między 7 kwietnia a 7 października telepracownicy muszą załatwić z pracodawcami formalności wprowadzone przez nowe przepisy o pracy zdalnej. Tylko wtedy staną się pracownikami zdalnymi.  

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną

UWAGA! Telepracownicy nie mają gwarancji, że pracodawca rozpatrzy pozytywnie ich wniosek o pracę zdalną złożony w okresie od 7 kwietnia 2023 r. do 7 października 2023 r. Dlatego warto załatwić to jak najszybciej po 7 kwietnia 2023 r. W ten sposób telepracownik szybko będzie miał jasność co do swojej sytuacji u danego pracodawcy. 

REKLAMA

Zgoda na pracę zdalną, to zawsze jest autonomiczna decyzja pracodawcy, chyba że w czasie negocjacji z przedstawicielami pracowników (w tym związków zawodowych) pracodawca zaciągnie korzystne zobowiązania w zakresie pracy zdalnej.

Jaka podstawa prawna dla przejścia z telepracy na pracę zdalną?

Termin przejścia telepracowników na pracę zdalną wyznaczył art. 18 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 240).

To jest przepis przejściowy, a brzmi tak:

REKLAMA

"Art. 18. 1. Warunki stosowania telepracy określone w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676 § 1–4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wykonywanie pracy w formie telepracy na podstawie wniosku pracownika, o którym mowa w art. 676 § 5–7 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, jest dopuszczalne nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy." 

Jak określić ostateczną datę przejścia z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy?

Przepisy o pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Telepracownicy mają więc od tej daty 6 miesięcy nim wejdzie w życie powyższy zakaz stosowania przepisów o telepracy. W ten sposób otrzymujemy 7 października 2023 r. jako graniczną datę dla przejścia z telepracy na pracę zdalną.

Jak przejść z telepracy na pracę zdalną?

WAŻNE! Nie ma automatycznego przejścia z telepracy na pracę zdalną. 

Ustawodawca nie mógł wprowadzić prostego rozwiązania, że z dniem 7 kwietnia 2023 r., telepracownicy stają się automatycznie pracownikami zdalnymi. Bo wymaga to spełnienia szeregu wymogów formalnych.

Warunkiem pracy zdalnej jest złożenie przez telepracownika: 

  1. wniosku o uzgodnienia z pracodawcą dotyczące pracy zdalnej;
  2. oświadczeń przez telepracownika (np. o tym, że miejsce wykonywania pracy zdalnej w mieszkaniu pracownika jest bezpieczne) i 
  3. zapoznanie się przez niego z szeregiem informacji np. dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej, ochrony danych osobowych.   

Telepracownicy muszą więc złożyć wniosek, oświadczenia i zapoznać się z dokumentami/informacjami od pracodawcy. 

Czy pracodawca może odmówić telepracownikowi pracy zdalnej?

Tak, telepracownik może się spotkać z odmową przekształcenia telepracy na pracę zdalną. Powstanie wtedy skomplikowana sytuacja prawna w przypadku ewentualnego sporu w sądzie. Ustawodawca nie wprowadził żadnych przepisów rozwiązujących spór między pracodawcą a telepracownikiem, któremu odmówiono pracy zdalnej. I teraz specjaliści z prawa pracy muszą się zastanawiać jaka jest sytuacja prawna takiego pracownika. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA