REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną w 2023 r. Do kiedy składa wniosek?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak przejść z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy złożyć wniosek?
Jak przejść z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy złożyć wniosek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 7 października 2023 r. można pracować na podstawie przepisów o telepracy. Między 7 kwietnia a 7 października telepracownicy muszą załatwić z pracodawcami formalności wprowadzone przez nowe przepisy o pracy zdalnej. Tylko wtedy staną się pracownikami zdalnymi.  

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną

UWAGA! Telepracownicy nie mają gwarancji, że pracodawca rozpatrzy pozytywnie ich wniosek o pracę zdalną złożony w okresie od 7 kwietnia 2023 r. do 7 października 2023 r. Dlatego warto załatwić to jak najszybciej po 7 kwietnia 2023 r. W ten sposób telepracownik szybko będzie miał jasność co do swojej sytuacji u danego pracodawcy. 

REKLAMA

Zgoda na pracę zdalną, to zawsze jest autonomiczna decyzja pracodawcy, chyba że w czasie negocjacji z przedstawicielami pracowników (w tym związków zawodowych) pracodawca zaciągnie korzystne zobowiązania w zakresie pracy zdalnej.

Jaka podstawa prawna dla przejścia z telepracy na pracę zdalną?

Termin przejścia telepracowników na pracę zdalną wyznaczył art. 18 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 240).

To jest przepis przejściowy, a brzmi tak:

REKLAMA

"Art. 18. 1. Warunki stosowania telepracy określone w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676 § 1–4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wykonywanie pracy w formie telepracy na podstawie wniosku pracownika, o którym mowa w art. 676 § 5–7 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, jest dopuszczalne nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy." 

Jak określić ostateczną datę przejścia z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy?

Przepisy o pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Telepracownicy mają więc od tej daty 6 miesięcy nim wejdzie w życie powyższy zakaz stosowania przepisów o telepracy. W ten sposób otrzymujemy 7 października 2023 r. jako graniczną datę dla przejścia z telepracy na pracę zdalną.

Jak przejść z telepracy na pracę zdalną?

WAŻNE! Nie ma automatycznego przejścia z telepracy na pracę zdalną. 

Ustawodawca nie mógł wprowadzić prostego rozwiązania, że z dniem 7 kwietnia 2023 r., telepracownicy stają się automatycznie pracownikami zdalnymi. Bo wymaga to spełnienia szeregu wymogów formalnych.

Warunkiem pracy zdalnej jest złożenie przez telepracownika: 

 1. wniosku o uzgodnienia z pracodawcą dotyczące pracy zdalnej;
 2. oświadczeń przez telepracownika (np. o tym, że miejsce wykonywania pracy zdalnej w mieszkaniu pracownika jest bezpieczne) i 
 3. zapoznanie się przez niego z szeregiem informacji np. dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej, ochrony danych osobowych.   

Telepracownicy muszą więc złożyć wniosek, oświadczenia i zapoznać się z dokumentami/informacjami od pracodawcy. 

Czy pracodawca może odmówić telepracownikowi pracy zdalnej?

Tak, telepracownik może się spotkać z odmową przekształcenia telepracy na pracę zdalną. Powstanie wtedy skomplikowana sytuacja prawna w przypadku ewentualnego sporu w sądzie. Ustawodawca nie wprowadził żadnych przepisów rozwiązujących spór między pracodawcą a telepracownikiem, któremu odmówiono pracy zdalnej. I teraz specjaliści z prawa pracy muszą się zastanawiać jaka jest sytuacja prawna takiego pracownika. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA