Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną w 2023 r. Do kiedy składa wniosek?
REKLAMA
REKLAMA
Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną
UWAGA! Telepracownicy nie mają gwarancji, że pracodawca rozpatrzy pozytywnie ich wniosek o pracę zdalną złożony w okresie od 7 kwietnia 2023 r. do 7 października 2023 r. Dlatego warto załatwić to jak najszybciej po 7 kwietnia 2023 r. W ten sposób telepracownik szybko będzie miał jasność co do swojej sytuacji u danego pracodawcy.
REKLAMA
Zgoda na pracę zdalną, to zawsze jest autonomiczna decyzja pracodawcy, chyba że w czasie negocjacji z przedstawicielami pracowników (w tym związków zawodowych) pracodawca zaciągnie korzystne zobowiązania w zakresie pracy zdalnej.
Jaka podstawa prawna dla przejścia z telepracy na pracę zdalną?
Termin przejścia telepracowników na pracę zdalną wyznaczył art. 18 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 240).
To jest przepis przejściowy, a brzmi tak:
REKLAMA
"Art. 18. 1. Warunki stosowania telepracy określone w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676 § 1–4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, mogą być stosowane nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2. Wykonywanie pracy w formie telepracy na podstawie wniosku pracownika, o którym mowa w art. 676 § 5–7 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, jest dopuszczalne nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."
Jak określić ostateczną datę przejścia z telepracy na pracę zdalną? Do kiedy?
Przepisy o pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Telepracownicy mają więc od tej daty 6 miesięcy nim wejdzie w życie powyższy zakaz stosowania przepisów o telepracy. W ten sposób otrzymujemy 7 października 2023 r. jako graniczną datę dla przejścia z telepracy na pracę zdalną.
Jak przejść z telepracy na pracę zdalną?
WAŻNE! Nie ma automatycznego przejścia z telepracy na pracę zdalną.
Ustawodawca nie mógł wprowadzić prostego rozwiązania, że z dniem 7 kwietnia 2023 r., telepracownicy stają się automatycznie pracownikami zdalnymi. Bo wymaga to spełnienia szeregu wymogów formalnych.
Warunkiem pracy zdalnej jest złożenie przez telepracownika:
- wniosku o uzgodnienia z pracodawcą dotyczące pracy zdalnej;
- oświadczeń przez telepracownika (np. o tym, że miejsce wykonywania pracy zdalnej w mieszkaniu pracownika jest bezpieczne) i
- zapoznanie się przez niego z szeregiem informacji np. dotyczących bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej, ochrony danych osobowych.
Telepracownicy muszą więc złożyć wniosek, oświadczenia i zapoznać się z dokumentami/informacjami od pracodawcy.
Czy pracodawca może odmówić telepracownikowi pracy zdalnej?
Tak, telepracownik może się spotkać z odmową przekształcenia telepracy na pracę zdalną. Powstanie wtedy skomplikowana sytuacja prawna w przypadku ewentualnego sporu w sądzie. Ustawodawca nie wprowadził żadnych przepisów rozwiązujących spór między pracodawcą a telepracownikiem, któremu odmówiono pracy zdalnej. I teraz specjaliści z prawa pracy muszą się zastanawiać jaka jest sytuacja prawna takiego pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.