REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIP: Czy wprowadzone w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika

PIP: Czy wprowadzone w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika
PIP: Czy wprowadzone w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozegrać wykorzystanie urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w 2023 r? 

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Chodzi o przysługujący pracownikom urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

REKLAMA

Dodatkowe 7 dni wolnych od pracy w 2023 r.

REKLAMA

Znowelizowany Kodeks pracy umożliwia pracownikowi skorzystanie z dodatkowych 7 dni wolnych od pracy. Maksymalny wymiar urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej jest określony na dany rok kalendarzowy. To znaczy, że wolnych dni nie można przenieść na kolejny rok.

„Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku  kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Należy, wiec przyjąć, że niewykorzystane dni/godziny wymienionych zwolnień od pracy nie przechodzą na następny rok, tylko prawo do nowej puli pracownik nabywa w każdym kolejnym roku kalendarzowym” – wyjaśnił, w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP,  Główny Inspektorat Pracy.

Jak przypomniał rzecznik  prasowy GIP Juliusz Głuski-Schimmer, kwestie dotyczące udzielania zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej i urlopu opiekuńczego zostały uregulowane w  ustawie z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). 

Art. 1481  Kodeksu pracy – 2 dni zwolnienia z pracy

REKLAMA

Zgodnie z art. 1481  Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, w powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według obowiązujących przepisów wniosek należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu korzystania ze zwolnienia. Za zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej pracownikowi przysługuje prawo do połowy wynagrodzenia. W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar zwolnienia ustala się proporcjonalnie do wymiary czasu pracy, a niepełną godzinę zaokrągla w górę do pełnej godziny.

Art. 1731 Kodeksu pracy – 5 dni urlopu opiekuńczego

Natomiast w myśl art. 1731 Kodeksu pracy urlop opiekuńczy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego w wymiarze 5 dni roboczych, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny (matka, ojciec, syn, córka, małżonek) lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. 

Urlopu udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Wniosek o ten rodzaj urlopu należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej dzień przed rozpoczęciem urlopu. Za czas urlopu opiekuńczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, natomiast zachowuje on prawo do pozostałych uprawnień pracowniczych.  

Urlop na żądanie w 2023 r.

Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, na kolejny rok nie przechodzi też urlop na żądanie, którego wymiar w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Urlop na żądanie nie stanowi urlopu dodatkowego – jest częścią urlopu wypoczynkowego w ramach wymiaru przysługującemu pracownikowi na podstawie art. 154 Kodeksu pracy. 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ak
    2023-10-29 19:58:40
    Na co komu brać 5dni opieki bezpłatnej, skoro pójdzie do lekarza weźmie zwolnienie (opiekę)i ma 80procent zapłacone
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

REKLAMA

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

REKLAMA