REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poród, czy powrót po macierzyńskim? Kiedy zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [e-poradnia INFORLEX]

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [ e-poradnia INFORLEX]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W naszej firmie mamy pracownicę zatrudnioną od 1 maja 2023 r. na czas nieokreślony. Pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży. Kiedy należy zmienić informację o warunkach zatrudnienia?

Czy po porodzie, czy po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim?

Odpowiedź

W ocenie autora w związku z ciążą pracownicy powinna zostać przekazana informacja dotycząca zakazu pracy nadliczbowej oraz dziennego i tygodniowego wymiaru czasu pracy. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim (lub rodzicielskim) należy poinformować pracownicę o prawie do przerw na karmienie dziecka piersią. 

Pracodawca jest obowiązany do informowania pracowników o warunkach zatrudnienia wskazanych w art. 29 § 3 Kodeksu pracy. Przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej (art. 22 ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. Z 2023 r., poz. 641 ) wskazują, że w przypadku umów o pracę trwających w dniu wejścia zmian, pracodawca, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, będzie uzupełniał informacje, o których mowa w art. 29 § 3 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli jednak ulegną zmianie warunki zatrudnienia to należy poinformować o ich zmianie kierując się obecnym zakresem treści informacji.

W zakresie informacyjnym Kodeks pracy wskazuje m.in. informacje o:

  • obwiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
  • zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią.

Jeżeli pracownica pracuje w systemie czasu pracy przewidującym możliwość planowania pracy powyżej 8 godzin na dobę, to należałoby w związku z ciążą przekazać informację o maksymalnie 8 godzinnym dniu pracy. W zakresie dotyczącym zasad pracy w godzinach nadliczbowych należy poinformować ją o zakazie pracy w godzinach nadliczbowych, a już po porodzie o prawie do odmowy wykonywania tej pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku informowania o prawie do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego. Wskazane w informacji o warunkach zatrudnienia prawo do płatnych urlopów dotyczy urlopów płatnych ze środków pracodawcy.

Po powrocie pracownicy do pracy powinna zostać przekazana informacja o prawie do przerw na karmienie dziecka piersią.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA