REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poród, czy powrót po macierzyńskim? Kiedy zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [e-poradnia INFORLEX]

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [ e-poradnia INFORLEX]
Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [ e-poradnia INFORLEX]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W naszej firmie mamy pracownicę zatrudnioną od 1 maja 2023 r. na czas nieokreślony. Pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży. Kiedy należy zmienić informację o warunkach zatrudnienia?

Czy po porodzie, czy po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim?

Odpowiedź

W ocenie autora w związku z ciążą pracownicy powinna zostać przekazana informacja dotycząca zakazu pracy nadliczbowej oraz dziennego i tygodniowego wymiaru czasu pracy. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim (lub rodzicielskim) należy poinformować pracownicę o prawie do przerw na karmienie dziecka piersią. 

Pracodawca jest obowiązany do informowania pracowników o warunkach zatrudnienia wskazanych w art. 29 § 3 Kodeksu pracy. Przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej (art. 22 ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. Z 2023 r., poz. 641 ) wskazują, że w przypadku umów o pracę trwających w dniu wejścia zmian, pracodawca, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, będzie uzupełniał informacje, o których mowa w art. 29 § 3 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli jednak ulegną zmianie warunki zatrudnienia to należy poinformować o ich zmianie kierując się obecnym zakresem treści informacji.

W zakresie informacyjnym Kodeks pracy wskazuje m.in. informacje o:

 • obwiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
 • zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią.

Jeżeli pracownica pracuje w systemie czasu pracy przewidującym możliwość planowania pracy powyżej 8 godzin na dobę, to należałoby w związku z ciążą przekazać informację o maksymalnie 8 godzinnym dniu pracy. W zakresie dotyczącym zasad pracy w godzinach nadliczbowych należy poinformować ją o zakazie pracy w godzinach nadliczbowych, a już po porodzie o prawie do odmowy wykonywania tej pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku informowania o prawie do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego. Wskazane w informacji o warunkach zatrudnienia prawo do płatnych urlopów dotyczy urlopów płatnych ze środków pracodawcy.

Po powrocie pracownicy do pracy powinna zostać przekazana informacja o prawie do przerw na karmienie dziecka piersią.

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA