REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy nie powinni dostawać diet za pracę w związkach komunalnych

REKLAMA

Samorządowcy nie powinni dostawać diet za pracę w związkach komunalnych - uznał gliwicki sąd. Wskazał, że uchwała w tej sprawie zgromadzenia związku, który organizuje komunikację miejską w aglomeracji katowickiej, została wydana bez podstawy prawnej.

Prawnicy wojewody śląskiego zamierzają teraz skarżyć uchwały różnych działających w regionie związków komunalnych - przyznające diety zasiadającym w ich organach samorządowcom.

REKLAMA

W tym wypadku chodziło o wynoszące po ok. 2,6 tys. zł miesięczne diety obecnych prezydentów Bytomia, Gliwic, Katowic, Knurowa, Sosnowca oraz Zabrza. Zasiadają oni w zarządzie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), są również członkami zgromadzenia Związku. Zgodnie z uchwałami zgromadzenia KZK GOP prezydentom tym przysługują diety - w maksymalnej wysokości przewidzianej dla radnych gminnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrywał dwie zaskarżone przez wojewodę uchwały zgromadzenia KZK GOP w sprawie diet prezydentów: poprzednią - z 28 grudnia 2010 r., a także uchylającą ją obecną - z 24 maja 2011 r.

REKLAMA

"W obu sprawach sąd stwierdził, że zaskarżona uchwała została wydana z naruszeniem prawa, jednocześnie określił, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana" - powiedział PAP rzecznik gliwickiego WSA sędzia Wiesław Morys. "Sąd podzielił stanowisko wojewody, że uchwały nie miały oparcia prawnego" - dodał.

Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Iwona Andruszkiewicz, zakwestionowano mechanizm przyznawania samorządowcom pracującym w związkach komunalnych diet - na podstawie przepisów przewidzianych dla radnych gminnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dwóch podobnych zgłoszonych przez wojewodę śląskiego sprawach zapadły już orzeczenia - jeszcze nieprawomocne. Pierwsze z nich, z czerwca tego roku, dotyczyło związku wodociągowo-kanalizacyjnego Chorzowa i Świętochłowic. Inny wyrok - z października - dotyczył podobnego związku z Wodzisławia Śląskiego. Na 9 listopada wyznaczono termin jeszcze jednej sprawy - ws. Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej z siedzibą w Tarnowskich Górach.

REKLAMA

"Dotychczas w czterech przypadkach - z dwoma dzisiejszymi wyrokami włącznie - sąd zgodził się, że nie ma mowy, by członków zgromadzenia związku traktować jak radnych. Brak jest odrębnego przepisu, który by uprawniał do przyznawania im diet, jako że reprezentują w zgromadzeniu gminy" - zaznaczyła Andruszkiewicz.

Dotychczasowe wyroki sądu upewniły prawników wojewody co do słuszności zgłoszonych przez nich wątpliwości. Do sądu trafiać teraz mają skargi na podobne uchwały związków komunalnych z woj. śląskiego - przyznające pracującym w nim prezydentom, burmistrzom wójtom czy też radnym diety np. za pracę w zgromadzeniach związków czy ich komisjach.

Jedno z dotychczasowych orzeczeń WSA podniosło m.in., że przyjmowana przez związki formuła przyznawania samorządowcom diet mogłaby hipotetycznie pozwolić na pobieranie ich z wielu takich miejsc. Otrzymywaliby wówczas wielokrotne wynagrodzenie za wykonywanie tych samych obowiązków, ponieważ reprezentują oni swoje gminy czy miasta w związkach powołanych do wykonywania ustawowych zadań gmin.

Zdaniem prawników wojewody u źródeł sytuacji leży lakoniczność przepisów dotyczących związków komunalnych. Dodatkowo prawo dotyczące zgromadzeń związków odwołuje się do przepisów dotyczących rady gminy - jak jednak doprecyzowują teraz sądy, w tym wypadku chodzi o zasadę funkcjonowania, a nie o podstawę przyznawania diet.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jeżeli wyrok sądu administracyjnego stwierdzający nielegalność i nieważność uchwały organu samorządu zapada w ciągu roku od jej przyjęcia, eliminuje ją z obrotu prawnego. Ponieważ jednak swoje uchwały ws. diet KZK GOP przyjmował dawniej niż przed rokiem, sąd stwierdził, że zaskarżona uchwała została wydana z naruszeniem prawa. W takiej sytuacji uchwała nadal pozostaje w obrocie prawnym, natomiast nie powinna wywoływać skutków.

Rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras przekazała, że Związek czeka teraz na uzasadnienie poniedziałkowego wyroku - w zależności od jego treści zdecyduje o dalszych działaniach, m.in. możliwej skardze kasacyjnej do NSA.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA