reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zasady korzystania z samochodu służbowego

Zasady korzystania z samochodu służbowego

Warunki odbywania podróży służbowych określa pracodawca. To on wskazuje cel podróży i czas jej trwania, zadania do wykonania oraz środek transportu. Bardzo często pracownik delegowany w podróż odbywa ją samochodem służbowym. Jak wówczas powinno wyglądać rozliczenie kosztów takiej podróży?

Jeśli pracodawca zapewnia pracownikowi samochód do celów służbowych, to mimo że sam z niego nie korzysta, partycypuje w kosztach jego użytkowania. Dotyczy to przede wszystkim kosztów eksploatacji samochodu, czyli m.in. zakupu paliwa, oleju, części, a także kosztów przeglądów, ubezpieczenia i napraw. Pracodawca jest także odpowiedzialny za samochód po zakończeniu pracy przez pracownika. Dlatego też kwestie związane z użytkowaniem samochodu służbowego powinny być szczegółowo uregulowane w umowie o powierzeniu pracownikowi mienia w postaci samochodu służbowego należącego do pracodawcy.

W praktyce umowa taka często nosi nazwę „umowy korzystania z samochodu służbowego”. Określa ona przede wszystkim zakres odpowiedzialności majątkowej pracownika użytkującego takie auto (art. 124–127 w zw. z art. 114–116 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Uzupełnieniem umowy może być np. regulamin korzystania z samochodu pracodawcy (może on być częścią regulaminu wynagradzania lub regulaminem odrębnym). Odpowiednie regulacje można zawrzeć również bezpośrednio w umowie o pracę pracownika.

Warunki korzystania z samochodu

Umowa dotycząca zasad korzystania z samochodu służbowego zabezpiecza przede wszystkim interesy pracodawcy. Wprawdzie obowiązujące przepisy prawa pracy nie nakazują pracodawcy zawierania takich umów, jednak ich podpisywanie z pracownikami pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczanie kosztów eksploatacji pojazdu, ale może także znacznie ułatwić dochodzenie odszkodowania od pracownika w przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu.

PRZYKŁAD

Sekretarz gminy ma odbyć podróż służbową samochodem należącym do urzędu gminy. Chcemy zawrzeć z nim umowę dotyczącą warunków korzystania z samochodu służbowego. Co powinno znaleźć się w takiej umowie?

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama