reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zasady korzystania z samochodu służbowego

Zasady korzystania z samochodu służbowego

Warunki odbywania podróży służbowych określa pracodawca. To on wskazuje cel podróży i czas jej trwania, zadania do wykonania oraz środek transportu. Bardzo często pracownik delegowany w podróż odbywa ją samochodem służbowym. Jak wówczas powinno wyglądać rozliczenie kosztów takiej podróży?

Jeśli pracodawca zapewnia pracownikowi samochód do celów służbowych, to mimo że sam z niego nie korzysta, partycypuje w kosztach jego użytkowania. Dotyczy to przede wszystkim kosztów eksploatacji samochodu, czyli m.in. zakupu paliwa, oleju, części, a także kosztów przeglądów, ubezpieczenia i napraw. Pracodawca jest także odpowiedzialny za samochód po zakończeniu pracy przez pracownika. Dlatego też kwestie związane z użytkowaniem samochodu służbowego powinny być szczegółowo uregulowane w umowie o powierzeniu pracownikowi mienia w postaci samochodu służbowego należącego do pracodawcy.

W praktyce umowa taka często nosi nazwę „umowy korzystania z samochodu służbowego”. Określa ona przede wszystkim zakres odpowiedzialności majątkowej pracownika użytkującego takie auto (art. 124–127 w zw. z art. 114–116 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Uzupełnieniem umowy może być np. regulamin korzystania z samochodu pracodawcy (może on być częścią regulaminu wynagradzania lub regulaminem odrębnym). Odpowiednie regulacje można zawrzeć również bezpośrednio w umowie o pracę pracownika.

Warunki korzystania z samochodu

Umowa dotycząca zasad korzystania z samochodu służbowego zabezpiecza przede wszystkim interesy pracodawcy. Wprawdzie obowiązujące przepisy prawa pracy nie nakazują pracodawcy zawierania takich umów, jednak ich podpisywanie z pracownikami pozwoli nie tylko na prawidłowe rozliczanie kosztów eksploatacji pojazdu, ale może także znacznie ułatwić dochodzenie odszkodowania od pracownika w przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu.

PRZYKŁAD

Sekretarz gminy ma odbyć podróż służbową samochodem należącym do urzędu gminy. Chcemy zawrzeć z nim umowę dotyczącą warunków korzystania z samochodu służbowego. Co powinno znaleźć się w takiej umowie?

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama