REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - warto skorzystać z dofinansowania

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
pracownik niepełnosprawny, szkolenie
pracownik niepełnosprawny, szkolenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje pozarządowe wykonujące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników niepełnosprawnych powinny rozważyć skierowanie tych pracowników na odpowiednie szkolenia. Takie inwestowanie w pracowników niepełnosprawnych może okazać się dla organizacji szczególnie opłacalne, ich przeszkolenie jest bowiem tańsze niż w przypadku „zwykłych” pracowników.

Kierując na szkolenia pracowników niepełnosprawnych, organizacja jako pracodawca może obniżyć wymagany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wkład pieniężny aż o 10 punktów procentowych w przeliczeniu na każdego takiego pracownika.

REKLAMA

Jaka jest maksymalna wysokość wsparcia?

Wsparcie ma charakter refundacji obejmującej do 80% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną szkoloną osobę.

Jakie koszty podlegają refundacji?

REKLAMA

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30.3.2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 57, poz. 472). refundacji podlegają tylko szkolenia zawierające się w określonym katalogu. Refundacji podlegają szkolenia specjalistyczne i ogólne.

Szkolenia specjalistyczne to szkolenia polegające na przekazywaniu wiedzy głównie i bezpośrednio związanej z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w zakładzie pracy (w organizacji) oraz na przekazywaniu umiejętności, których wykorzystanie w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie jest możliwe.

Natomiast szkolenia ogólne polegają na przekazywaniu wiedzy, która nie jest wyłącznie lub głównie związana z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w zakładzie, lecz przekazujące umiejętności, które można wykorzystać u innego pracodawcy (np. w innej fundacji o podobnym profilu działalności statutowej) lub obszarze zatrudnienia (np. u przedsiębiorcy prywatnego). W szczególności szkoleniami ogólnymi są takie, które są organizowane wspólnie przez różnych, niezależnych pracodawców lub mogą z niego korzystać pracownicy różnych zakładów pracy lub są uznane lub poświadczone przez władze lub jednostki publiczne lub przez inne jednostki lub instytucje, którym państwo członkowskie lub WE przyznały niezbędne kompetencje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga!
Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed datą podpisania umowy.

Jakie wydatki może obejmować zwrot?

REKLAMA

Refundacja może obejmować koszty:
• wynagrodzenia osób prowadzących szkolenie;
• wynagrodzenia tłumacza języka migowego albo lektora dla osób niewidomych lub opiekuna zatrudnionej osoby niepełnosprawnej ruchowo zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności;
• podróży osób prowadzących szkolenie i uczestników szkolenia;
• podróży przewodnika lub opiekuna zatrudnionej osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności;
• zakwaterowania i wyżywienia osób prowadzących szkolenie oraz uczestników szkolenia, a także tłumacza języka migowego albo lektora dla osób niewidomych;
• usług doradczych związanych z danym szkoleniem;
• obsługi administracyjno-biurowej stanowiące wydatki bieżące związane z realizacją szkolenia;
• wynajmu pomieszczeń związanych bezpośrednio z realizacją szkolenia;
• amortyzacji narzędzi i wyposażenia w zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby szkolenia, z wyłączeniem narzędzi i wyposażenia zakupionych w ramach wsparcia ze środków publicznych w okresie 7 lat przed realizacją szkolenia;
• materiałów szkoleniowych.

Uwaga!
Refundacja może być przeznaczona również na pokrycie wydatków obejmujących koszty zatrudnienia pracownika, jakie ponosi organizacja będąca pracodawcą w okresie, w którym pracownik ten uczestniczy w szkoleniu. Koszty te dotyczą jednak tylko czasu faktycznie spędzonego na uczestnictwie w szkoleniu, po odjęciu efektywnego czasy pracy.

Zobacz również: Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej

Jaka jest wysokość refundacji?

Wysokość refundacji jest ograniczona i nie może przekroczyć:
- 55% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 80% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status małych przedsiębiorców;
- 45% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 80% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status średnich przedsiębiorców;
- 35% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 70% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status dużych przedsiębiorców.

Uwaga!
Organizacja może uzyskać refundację, jeżeli wartość tej refundacji brutto na jeden projekt szkoleniowy nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 2 milionów euro.

Kto dokonuje zwrotu kosztów?

Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych w umowie zawartej z organizacją-pracodawcą.

Co należy zrobić, żeby otrzymać refundację?

Organizacja, która chce ubiegać się o zwrot kosztów szkolenia, powinna złożyć wniosek w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Są to najczęściej: powiatowe urzędy pracy, powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy rodzinie, właściwe ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Wniosek taki powinien zawierać:
1) nazwę i adres siedziby organizacji-pracodawcy,
2) status prawny i podstawę działania organizacji,
3) numery NIP i REGON organizacji,
4) numer rachunku bankowego organizacji,
5) wnioskowaną kwotę refundacji,
6) informację o planowanych do poniesienia kosztach szkolenia,
7) informację o szkoleniu wraz z uzasadnieniem jego wyboru,
8) informację o liczbie osób niepełnosprawnych, które wezmą udział w szkoleniu,
9) informację o stanie zatrudnienia ogółem, w tym osób niepełnosprawnych,
10) oświadczenie o zaleganiu lub niezaleganiu z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.
Do wniosku należy dołączyć informację o wysokości otrzymanej pomocy publicznej i pomocy de minimis albo informację o nieotrzymaniu pomocy — w zakresie wynikającym z art. 37 ust. 5 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm) — w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia refundacją.

Jeżeli organizacja jest dużym przedsiębiorcą, do wniosku załącza opis projektu szkoleniowego, zawierający informację o celu projektu oraz spodziewanych skutkach jego realizacji.

Kiedy organizacja – wnioskodawca otrzyma „odpowiedź”?

Starosta w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku (jeśli wcześniej nie wzywał pracodawcy do uzupełnienia braków we wniosku) pisemnie poinformuje organizację -pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organizacja zostanie wezwana przez starostę do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 14 dni od wezwania.

Kiedy dojdzie do zawarcia umowy o refundacji?

Umowa dotycząca refundacji pomiędzy organizacją – pracodawcą a starostą powinna zostać zawarta w terminie 14 dni od dnia zakończenia negocjacji.

Jaka jest wymagana treść umowy?

Umowa powinna zawiera w szczególności:
1) termin przekazania i wysokość refundacji ustalonej w wyniku negocjacji;
2) liczbę osób niepełnosprawnych, które zostały skierowane na szkolenie;
3) możliwość zweryfikowania przez starostę prawidłowości wykonania warunków umowy przez organizację - wnioskodawcę;
4) zobowiązanie organizacji - wnioskodawcy do umożliwienia wykonania przez starostę czynności, o których mowa w pkt 3.

Uwaga!
Umowę zawiera się w formie pisemnej. Zmiana takiej umowy także wymaga formy pisemnej.

Kiedy i w jaki sposób nastąpi refundacja?

Starosta przekazuje kwotę refundacji na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez organizację dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika.

Organizacja otrzyma także specjalny numer referencyjny programu pomocowego, na podstawie którego udzielana jest refundacja.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli szkolenie zawiera zarówno elementy szkolenia specjalistycznego, jak i szkolenia ogólnego, które nie mogą zostać wyodrębnione w celu ustalenia wielkości pomocy na szkolenia, przyjmuje się maksymalną wielkość pomocy w wysokości określonej dla szkoleń specjalistycznych.

Refundacja może być udzielana łącznie z inną pomocą lub wsparciem ze środków Unii Europejskiej w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą refundacją, jeżeli łączna wartość refundacji i wsparcia udzielonego w odniesieniu do kosztów projektu szkoleniowego z innych źródeł i w innych formach nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wysokości refundacji (80% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną szkoloną osobę).

Uwaga!
Organizacja korzystająca z refundacji ma obowiązek przechowywania dokumentacji pozwalającej na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Podstawa prawna
• art. 6b ust. 3, 37 – 41a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721)
• art. 37 ust. 5 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (DzU z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm) — w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia refundacją
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 57, poz. 472)

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA