REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy samorządowi – nagrody jubileuszowe

Wynagrodzenia w sferze budżetowej, Biblioteka Dziennik Gazeta Prawna, INFOR Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2013 r.

REKLAMA

Pracownikom samorządowym za długoletnią pracę przysługuje nagroda jubileuszowa (art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych). Jest ona wypłacana po osiągnięciu przez pracownika wymaganych lat zatrudnienia w wysokości odpowiadającej określonemu procentowi wynagrodzenia zasadniczego.

Nagroda jubileuszowa

Takie zasady przyznawania tej nagrody świadczą o tym, że ma ona charakter świadczenia obligatoryjnego – musi zostać przyznana i wypłacona każdemu pracownikowi, który nabył do niej prawo.

REKLAMA

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej po przepracowaniu wymaganego okresu. Nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

REKLAMA

w po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
w po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
w po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
w po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
w po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
w po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Jest to jedyny warunek niezbędny do uzyskania prawa do nagrody. Fakt zatrudnienia pracownika samorządowego na podstawie umowy o pracę na czas określony (np. 3-miesięczna umowa o pracę na okres próbny) nie pozbawia pracownika uprawnień pracowniczych, gwarantowanych dla danej grupy zawodowej.

Przy ustalaniu stażu pracy uprawniającego pracowników pomocy społecznej do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia pracowników oraz inne okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod uwagę bierze się również okresy, które podlegają zaliczeniu na podstawie przepisów szczególnych.

REKLAMA

Do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej wliczane są zatem:
- zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),
- okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
- okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracyw takim gospodarstwie.

Podstawowym kryterium przy przyznawaniu pracownikowi nagrody jubileuszowej są przepracowane przez tego pracownika lata. Obowiązujące przepisy mówią bowiem o okresach zatrudnienia pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, czyli okresach świadczenia pracy przez pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tylko takie okresy zatrudnienia brane są pod uwagę przy ustalaniu uprawnień pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej.

W przypadku gdy dany pracownik świadczy pracę np. na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej, nie jest on zatrudniony w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Oznacza to zatem, że nie pozostaje on w stosunku pracy.

Pracownik taki świadczy pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli podlega przepisom kodeksu cywilnego. Takie rodzaje zatrudnienia nie są jednak brane pod uwagę przy ustalaniu uprawnień pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej.

Prawo do nagrody jubileuszowej ustala się na podstawie zsumowanych zakończonych okresów zatrudnienia pracownika oraz trwającego zatrudnienia u pracodawcy, który nagrodę przyznaje i wypłaca. Pracownikowi, który jednocześnie pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się tylko jeden z nich (§ 8 ust. 2 rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych).

Oznacza to zatem, że do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej u jednego pracodawcy nie będzie brany pod uwagę okres dodatkowego, a niezakończonego stosunku pracy wykonywanego u innego pracodawcy.

W momencie zakończeniem takiego, dotychczas niezakończonego, okresu zatrudnienia powinien być on zaliczony do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej.

Doliczenie tego okresu pracy powinno nastąpić zgodnie z zasadą zaliczania do okresu pracy uprawniającego pracownika do nagrody w określonej wysokości wszystkich zakończonych okresów zatrudnienia pracownika.

W przypadku pozostawania pracownika jednocześnie w kilku stosunkach pracy, przy przyznawaniu nagród jubileuszowych należy:
- okresy uprawniające do nagrody ustalić odrębnie dla każdego stosunku pracy,
- do okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony,
- do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.

Artykuł jest częścią e-Poradnika Wynagrodzenia w sferze budżetowej dostępnego w naszym SKLEPIE

Poznaj nasze inne e-booki!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA