reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich

Koszty uzyskania przychodów z zawieranych umów cywilnoprawnych oraz z praw autorskich zostały określone w art. 22 ust. 9 updof. Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty potrąca się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Jednak w roku podatkowym łączne koszty z tego tytułu nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

W 2013 i 2014 r. limit ten wynosi: 85 528 zł : 2 = 42 764 zł.

Poza tym, jeśli wystąpi obowiązek potrącenia składek ZUS, wspomniane koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki.

W praktyce może się zdarzyć, że w trakcie roku zostanie przekroczony wspomniany wyżej limit. W takim przypadku od nadwyżki ponad limit płatnik nie potrąca żadnych kosztów uzyskania przychodów. Z pewnością nie stosuje się kosztów w wysokości 20% przychodu. Organy podatkowe potwierdzają takie stanowisko (np. interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lipca 2013 r., sygn. IPPB2/415-351/13-2/MK). 

Zobacz również: Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Z tytułu m.in. umowy zlecenia lub o dzieło koszty potrąca się w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Jednak koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

W odniesieniu do obu grup kosztów, tj. 50% i 20%, warto pamiętać, że jeśli podatnik udowodni, że koszty te były wyższe niż wynikające z zastosowania jednej z norm procentowych, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Dotyczy to także sytuacji, gdy podatnik udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów były wyższe niż kwota limitu 42 764 zł (art. 22 ust. 10 i 10a updof).

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Zdjęcia

Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich.
Koszty z umów cywilnoprawnych i praw autorskich.

OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama