REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca zasadnicza gminnego urzędnika idzie w górę

Płaca zasadnicza gminnego urzędnika idzie w górę./ fot. Fotolia
Płaca zasadnicza gminnego urzędnika idzie w górę./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawet o 600 zł brutto wzrosną od przyszłego roku stawki minimalnego wynagrodzenia pracowników samorządowych. To pierwsza taka podwyżka od prawie dziewięciu lat. Ustawodawca postanowił jednocześnie zlikwidować dyskryminujący podział stawek minimalnego wynagrodzenia dla pracujących w urzędach i zatrudnionych w pozostałych jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Ustalając minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego, Rada Ministrów postanowiła zrobić to oddzielnie dla pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich oraz oddzielnie dla pozostałych pracowników samorządowych. Stąd w obecnie obowiązujących przepisach mamy dwie tabele (A i B). Pierwsza, dotycząca pracowników urzędów, zawiera XXII kategorie zaszeregowania (kwoty od 1100 zł do 3000 zł). Druga, dotycząca pozostałych pracowników samorządowych, zawiera XIX kategorii zaszeregowania (kwoty od 1100 zł do 1700 zł).

REKLAMA

Zobacz: Finanse

REKLAMA

Stawki minimalnego wynagrodzenia pracowników samorządowych nie były zmieniane od dnia wejścia ich w życie, czyli od prawie dziewięciu lat. O ile jednak w 2009 roku minimalna stawka w I kategorii zaszeregowania (1100 zł) stanowiła 86,2% minimalnego wynagrodzenia za pracę (była to kwota 1276 zł), o tyle obecnie stanowi zaledwie 55% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2017 roku wynosi 2000 zł. Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę osiąga dopiero XVII kategoria wynagrodzenia dla zatrudnionych w urzędach. Jednocześnie najwyższa, XIX kategoria zaszeregowania pozostałych pracowników samorządowych (tabela B) jest o 300 zł niższa od obowiązującego poziomu płacy minimalnej.

Sytuację tę zmienia przyjęte przez rząd 7 sierpnia 2017 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie nowelizujące). Jego przepisy likwidują podział na pracowników urzędów i pozostałych pracowników samorządowych. Od 1 stycznia 2018 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w obydwu grupach będą jednakowe. Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy samorządowi będą otrzymywać płacę zasadniczą według jednej z XXII kategorii zaszeregowania, w których stawki minimalne zostały ustalone na poziomie 1700 zł - kategoria I do 3000 zł - kategoria XXII.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płaca zasadnicza gminnego urzędnika idzie w górę

W artykule wyjaśniono czy podwyżka stawek minimalnych oznacza automatyczne podwyżki oraz omówiono nowe zasady przyznawania dodatku funkcyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA