reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Jak powierzyć pracownikowi mienie należące do pracodawcy

Jak powierzyć pracownikowi mienie należące do pracodawcy

PROBLEM: Kierownik jednostki zdecydował o powierzeniu pracownikowi laptopa, będącego własnością jednostki, aby ułatwić mu wykonywanie obowiązków służbowych. W jaki sposób prawidłowo dokonać takiego powierzenia, aby pracownik odpowiadał za ten sprzęt? Czy pracownik ten powinien pisemnie wyrazić zgodę na poniesienie odpowiedzialności za laptopa?

ODPOWIEDŹ: Obowiązujące przepisy nie wskazują dokładnie, kiedy następuje powierzenie pracownikowi mienia z obowiązkiem zwrotu lub dokonania rozliczenia. Przyjmuje się jednak, że ogólne warunki prawidłowego powierzenia mienia powinny uwzględniać:
● zgodę pracownika na powierzenie mu mienia z obowiązkiem zwrotu lub dokonania rozliczenia,
● wydanie mienia pracownikowi w taki sposób, aby mógł sprawdzić jego stan ilościowy i jakościowy, objąć je w posiadanie i sprawować nad nim pieczę.

Zgoda pracownika na przyjęcie odpowiedzialności za mienie powierzone nie musi być odrębnie sformułowana i wyrażona. Wynika ona z samego faktu przyjęcia określonego składnika mienia pracodawcy do używania i sprawowania nad nim pieczy. Z reguły wymagane jest pisemne potwierdzenie tych okoliczności przez pracownika. Pozwala to na późniejszą kontrolę stanu technicznego rzeczy, która została pracownikowi powierzona.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Jak powierzyć pracownikowi mienie należące do pracodawcy

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama