Zwolnienie pracownika - odprawa, odwołanie do sądu pracy, zasiłek dla bezrobotnych
18 cze 2020
Ze względu na pandemię koronawirusa pogorszyła się sytuacja nie tylko wielu prywatnych firm, ale także budżetu państwa. Wielu pracowników sektora budżetowego, urzędników boi się o swoje miejsca pracy. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują zwalnianemu pracownikowi.
Nowego urzędnika trzeba przeszkolić i przeegzaminować
05 lut 2019
Jednostki samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do organizowania służby przygotowawczej dla pracowników podejmujących po raz pierwszy zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Decyzję w sprawie skierowania do służby przygotowawczej i jej zakresu podejmuje kierownik jednostki, w której pracownik jest zatrudniony. Bierze przy tym pod uwagę poziom przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków wynikających z opisu stanowiska oraz opinię osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony.
Kto wypłaca zasiłek osobie zatrudnionej w innej jednostce podczas urlopu bezpłatnego
07 wrz 2018
Problem: Pracownik powyżej 50 roku życia, zatrudniony w gminie, przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. i w tym okresie podjął pracę u innego pracodawcy - w szkole. Pracownik ten stał się niezdolny do pracy od 23 sierpnia do 15 września 2018 r. Jest to pierwsza choroba podwładnego w tym roku. Czy za okres choroby obaj pracodawcy ustalają prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego?
Jak powierzyć pracownikowi mienie należące do pracodawcy
18 maja 2018
PROBLEM: Kierownik jednostki zdecydował o powierzeniu pracownikowi laptopa, będącego własnością jednostki, aby ułatwić mu wykonywanie obowiązków służbowych. W jaki sposób prawidłowo dokonać takiego powierzenia, aby pracownik odpowiadał za ten sprzęt? Czy pracownik ten powinien pisemnie wyrazić zgodę na poniesienie odpowiedzialności za laptopa?
Wypłata nagrody jubileuszowej w przypadku śmierci pracownika
03 kwi 2014
Problem: Nauczycielka szkoły podstawowej 31 sierpnia 2013 r. nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Potwierdzały to dokumenty zgromadzone w teczce akt osobowych. Nauczycielka ta zmarła 11 lutego 2013 r. Czy możemy wypłacić rodzinie zmarłej nagrodę jubileuszową z uwagi na fakt, iż do jej wypłaty zabrakło mniej niż 12 miesięcy?
Praca ponad etat pracownika samorządowego
22 lip 2011
Przy szkole funkcjonuje fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów, byłych nauczycieli zatrudnionych dawniej w szkołach prowadzonych przez miasto. Przy obsłudze funduszu pracują na pełnych etatach dwaj pracownicy samorządowi – główny księgowy i specjalista (jako pomoc księgowego). Ostatnio znacznie zwiększyła się liczba członków funduszu. W celu zapewnienia ich obsługi planowane jest więc zwiększenie etatu głównemu księgowemu i specjaliście o 0,25, aby mieli po 1,25 etatu. W jaki sposób można przyznać dodatkowe 0,25 etatu? Czy można to uczynić aneksem do umowy o pracę? Organ prowadzący nie wyraża zgody na godziny nadliczbowe dla wspomnianych pracowników.
Uprawnienia rodzicielskie w formacjach mundurowych
20 lip 2011
Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe
uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz
niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym
dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do
uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia
są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów
kodeksu pracy.