| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Czy można udzielić pracownikowi urlopu na żądanie bezpośrednio po chorobie?

Czy można udzielić pracownikowi urlopu na żądanie bezpośrednio po chorobie?

Problem: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 kwietnia do 30 maja 2018 r. Ostatniego dnia choroby wystąpił o urlop na żądanie na: 1 czerwca. Czy urlop na żądanie może być udzielony bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego trwającego dłużej niż 30 dni, bez przeprowadzania badań kontrolnych? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu?

Odpowiedź: W tym przypadku pracodawca nie ma podstaw do udzielenia urlopu na żądanie zgłoszonego przez pracownika przebywającego jeszcze na zwolnieniu lekarskim, ponieważ przy braku orzeczenia o zdolności do wykonywania pracy uwzględnienie takiego wniosku mogłoby być równoznaczne z niedopuszczalnym udzieleniem urlopu wypoczynkowego osobie niezdolnej do pracy. Pracownik w okresie czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby nie może korzystać z urlopu. A zatem pracodawca, przed wyrażeniem zgody na wolne bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego trwającego dłużej niż 30 dni, powinien skierować pracownika na badania kontrolne w celu potwierdzenia jego zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Czy można udzielić pracownikowi urlopu na żądanie bezpośrednio po chorobie

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »