REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowego Prawa wodnego - do konsultacji międzyresortowych

REKLAMA

W środę do konsultacji międzyresortowych trafi projekt nowego Prawa wodnego - podał resort środowiska. Przepisy zakładają ograniczenie administracji rządowej odpowiedzialnej za gospodarkę wodną oraz wprowadzenie opłat za korzystanie z wód powierzchniowych.

Jak przypomina Ministerstwo Środowiska, od ponad 10 lat obowiązuje ustawa Prawo wodne, która wymaga niezbędnych zmian z racji m.in. konieczności implementacji przepisów prawa UE oraz dostosowania przepisów do zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych. Ponadto wprowadzone w ostatnich latach zmiany ustawy nie wyeliminowały wszystkich problemów prawnych, a naruszyły jej spójność i uczyniły ją nieprzejrzystą - podkreślił resort.

REKLAMA

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski powiedział dziennikarzom, że istotną kwestą nowych regulacji będzie finansowanie gospodarki wodnej. Obecne przepisy umożliwiają np. elektrowniom bezpłatne korzystanie z wód powierzchniowych, np. rzek.

Opłatami zostaną objęte elektrownie i przedsiębiorstwa, które korzystają m.in. z wód powierzchniowych - wyjaśnił. "Ci, którzy mają korzyści, powinni płacić" - dodał Gawłowski.

Resort chce stworzyć nowy system, który ma zapewnić adekwatne do potrzeb zaangażowanie środków publicznych, innych niż środki z budżetu państwa. "Potrzebne są gigantyczne pieniądze" - przyznał Gawłowski.

W opinii resortu nowe regulacje pozwolą też zwiększyć bezpieczeństwo antypowodziowe, a także na wypadek suszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wiceminister powiedział, że nowe przepisy będą ponadto zakładały zmniejszenie administracji rządowej w zakresie gospodarki wodnej. Zamiast działających teraz 16 instytucji - Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW), siedmiu Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) oraz ośmiu Urzędów Żeglugi Śródlądowej - zostanie osiem - sześć Urzędów Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych oraz Zarząd Dorzecza Wisły i Zarząd Dorzecza Odry.

Urzędy Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych będą odpowiedzialne za kwestie zarządzania i planowania. Mają one powstać w oparciu o układ zlewni w Polsce; ich celem ma być m.in. poprawa stanu ilościowego, jakościowego i ekologicznego wód poprzez określanie warunków korzystania z nich oraz ich monitoring.

Zarządy dorzeczy przejmą natomiast zarządzanie majątkiem gospodarki wodnej na tych obszarach, na których będą działać. Będą m.in. wydawały pieniądze na inwestycje związane z gospodarką wodną. Środki na te cele będą pochodziły m.in. z opłat za pobór wody, odprowadzanie ścieków, opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych oraz urządzeń wodnych. Będą gromadziły pieniądze pochodzące z budżetu państwa, środków UE czy dotacji z funduszy ekologicznych.

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Nowe przepisy wprowadzą też podział na wody tzw. rządowe i samorządowe. Jak powiedział Gawłowski, do wód rządowych będą należały główne rzeki w Polsce (40 rzek). Jeden organ będzie odpowiedzialny m.in. za wały, koryto rzeki oraz międzywale. Pozostałe rzeki będą w kompetencji władz samorządowych.

Nowe Prawo wodne utrzyma obecne kompetencje samorządów województw w stosunku do wód wykorzystywanych w rolnictwie, służących polepszaniu zdolności produkcyjnej gleby.

Samorząd gminny - w myśl nowych przepisów - zajmie się utrzymaniem urządzeń melioracyjnych. "To gmina będzie pobierać opłaty" - podkreślił Gawłowski. Zaznaczył, że pobierane obecnie składki na rzecz spółki wodnej zostaną zastąpione opłatą uiszczaną na rzecz budżetu gminy przez właścicieli gruntów, na których znajdują się tzw. urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Takie opłaty będą też pobierane od właścicieli gruntów, którzy odnoszą korzyści z takich urządzeń melioracyjnych.

Dodał, że nowe przepisy umożliwią gminie wybór podmiotu realizującego takie zadania, którymi zajmują się teraz np. spółki wodne.

REKLAMA

Jak podkreślił resort środowiska, powołanie nowych instytucji pozwoli na precyzyjne finansowanie potrzeb infrastruktury gospodarki wodnej, usprawni realizację rozpoczętych inwestycji oraz lepiej przygotuje nowe inwestycje niezbędne w zabezpieczeniu przed powodziami. "Lepiej będziemy mogli planować i realizować inwestycje" - podkreślił Gawłowski.

W nowej ustawie oraz aktach wykonawczych do Prawa wodnego mają zostać wprowadzone także regulacje zapewniające pełną i prawidłową implementację przepisów unijnych, w szczególności Ramowej Dyrektywy Wodnej. Zakłada ona m.in.: zaspokojenie zapotrzebowania na wodę ludności, rolnictwa i przemysłu, promowanie zrównoważonego korzystania z wód, ochrony wód i ekosystemów znajdujących się w dobrym stanie ekologicznym, a także poprawę jakości wód i stanu ekosystemów zdegradowanych działalnością człowieka. Chodzi również o zmniejszenie zanieczyszczenia wód podziemnych czy skutków powodzi i suszy.

"Potrzebne jest uporządkowanie, a nie postępująca degradacja" - powiedział dziennikarzom Gawłowski.

Dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych w resorcie Iwona Gawłowska ma nadzieję, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA