reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo wodne > Nowe prawo wodne narusza przepisy Konstytucji

Nowe prawo wodne narusza przepisy Konstytucji

W nowej ustawie Prawo wodne znajdują się zapisy niezgodne z Konstytucją. Chodzi dokładnie o to, że w kilku miejscach ustawy znajduje się zapis, że akty prawa miejscowego mają być wydawane w uzgodnieniu z państwową osobą prawną.

Sejm nie zajął się w ubiegłym tygodniu projektem ustawy Prawo wodne. Na wniosek premier Beaty Szydło został on zdjęty z porządku obrad z powodu zgłoszonych wątpliwości. Konfederacja Lewiatan alarmowała, że w trakcie prac nad ustawą wprowadzono do niej niekonstytucyjne rozwiązania.

- Posłowie przyjęli niekonstytucyjne rozwiązanie, powielone w kilku przepisach ustawy, polegające na wydawaniu aktów prawa miejscowego, a więc przepisów powszechnie obowiązujących, przez Wody Polskie, czyli państwową osobę prawną. Przyjęcie konstrukcji prawnej, w której akty prawa miejscowego są wydawane w uzgodnieniu z państwową osobą prawną, jest niezgodne z art. 94 i 87 Konstytucji. 
Rozwiązanie, w którym podmiot nieuprawniony do wydawania aktów prawa powszechnie obowiązującego, współuczestniczy w ich wydawaniu, uderza w najważniejsze normy konstytucyjne, w sposób zasadniczy je naruszając - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Środowisko

Rozwiązanie przyjęte przez Podkomisję, a następnie połączone Komisje sejmowe, od początku było krytykowane przez Lewiatana. Wątpliwości zgłaszali również legislatorzy sejmowi. Minister Środowiska nie był w stanie uzasadnić zaproponowanej regulacji. Długo wyczekiwana ustawa ma więc wady, które uniemożliwią jej sprawne funkcjonowanie.

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

- Przedsiębiorcy mają też zastrzeżenia do sposobu ustalania wysokości opłat za wodę przez nową jednostkę „Wody Polskie". Chodzi m.in. o możliwość zgłoszenia reklamacji wysokości opłaty tylko raz w okresie rozliczeniowym. Nowe przepisy mogą być uznane za niezgodne z prawem. Nie podobają im się też zbędne obciążenia, które mają być nakładane na firmy - dodaje Dominik Gajewski.

Konfederacja Lewiatan

Dominik Gajewski

radca prawny 

Ekspert w Departamencie Energii i Zmian Klimatu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 26.09.2017

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Nowe prawo wodne narusza przepisy Konstytucji./ fot. Fotolia
Nowe prawo wodne narusza przepisy Konstytucji./ fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama