reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Błędne pouczenie nie może szkodzić składającemu skargę

Błędne pouczenie nie może szkodzić składającemu skargę

Jeżeli sąd administracyjny błędnie pouczył pełnomocnika skarżącego o skutkach nieuzupełnienia braków w skardze, to nie może odrzucić takiej skargi.


ORZECZENIE

Spór między spółką a organami podatkowymi zaczął się po tym, jak umorzyły one postępowanie w sprawie o stwierdzenie nadpłaty podatku. Jednak nie to ostatecznie stało się przedmiotem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spółka zaskarżyła decyzję o umorzeniu postępowania do sądu administracyjnego. Po złożeniu skargi wojewódzki sąd administracyjny wezwał jej pełnomocnika do uzupełniania jej braków. W piśmie sąd zażądał przedstawienia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie umocowania do reprezentacji spółki, uiszczenia wpisu stałego w wysokości 200 zł oraz nadesłania znaków opłaty skarbowej. Jednocześnie wskazano, że nieuzupełnienie braków w terminie spowoduje odrzucenie skargi.

Spółka w terminie opłaciła wpis i dostarczyła znaczki skarbowe, ale nie nadesłała odpisu z KRS. Z tego powodu WSA odrzucił jej skargę.

Spółka w skardze kasacyjnej na postanowienie o odrzuceniu skargi wskazała na błędne pouczenie o skutkach nieuzupełnienia braków wskazanych w piśmie WSA. Jak podkreślił jej pełnomocnik, sąd w pouczeniu wskazał art. 220 par. 3 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis odnosi się do skutków nieuiszczenia wpisu. Jak podkreślono w skardze kasacyjnej, z pouczenia wynikało więc, że tylko nieopłacenie wpisu spowoduje odrzucenie skargi. Spółka nie brała pod uwagę tego, że odrzucenie skargi spowoduje także niedostarczenie odpisu z KRS.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie o odrzuceniu skargi. W swoim orzeczeniu potwierdził, że wezwanie do usunięcia braków skargi, które zostało doręczone pełnomocnikowi spółki, było nieprawidłowe. Owszem, sąd wskazał, że nieusunięcie braków (wszystkich) w terminie spowoduje odrzucenie skargi, ale powołał się tylko na art. 220 par. 3 ustawy ppsa. I jak słusznie podkreśla spółka, przepis ten odnosi się tylko do skutków nieuiszczenia wpisu sądowego.

Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt IIFSK1209/06

SKUTKI NIEOPŁACENIA WPISU

Zgodnie z procedurą sądowoadministracyjną:

• skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd,

• pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama