reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Błędne pouczenie nie może szkodzić składającemu skargę

Błędne pouczenie nie może szkodzić składającemu skargę

Jeżeli sąd administracyjny błędnie pouczył pełnomocnika skarżącego o skutkach nieuzupełnienia braków w skardze, to nie może odrzucić takiej skargi.


ORZECZENIE

Spór między spółką a organami podatkowymi zaczął się po tym, jak umorzyły one postępowanie w sprawie o stwierdzenie nadpłaty podatku. Jednak nie to ostatecznie stało się przedmiotem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spółka zaskarżyła decyzję o umorzeniu postępowania do sądu administracyjnego. Po złożeniu skargi wojewódzki sąd administracyjny wezwał jej pełnomocnika do uzupełniania jej braków. W piśmie sąd zażądał przedstawienia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego w zakresie umocowania do reprezentacji spółki, uiszczenia wpisu stałego w wysokości 200 zł oraz nadesłania znaków opłaty skarbowej. Jednocześnie wskazano, że nieuzupełnienie braków w terminie spowoduje odrzucenie skargi.

Spółka w terminie opłaciła wpis i dostarczyła znaczki skarbowe, ale nie nadesłała odpisu z KRS. Z tego powodu WSA odrzucił jej skargę.

Spółka w skardze kasacyjnej na postanowienie o odrzuceniu skargi wskazała na błędne pouczenie o skutkach nieuzupełnienia braków wskazanych w piśmie WSA. Jak podkreślił jej pełnomocnik, sąd w pouczeniu wskazał art. 220 par. 3 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis odnosi się do skutków nieuiszczenia wpisu. Jak podkreślono w skardze kasacyjnej, z pouczenia wynikało więc, że tylko nieopłacenie wpisu spowoduje odrzucenie skargi. Spółka nie brała pod uwagę tego, że odrzucenie skargi spowoduje także niedostarczenie odpisu z KRS.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie o odrzuceniu skargi. W swoim orzeczeniu potwierdził, że wezwanie do usunięcia braków skargi, które zostało doręczone pełnomocnikowi spółki, było nieprawidłowe. Owszem, sąd wskazał, że nieusunięcie braków (wszystkich) w terminie spowoduje odrzucenie skargi, ale powołał się tylko na art. 220 par. 3 ustawy ppsa. I jak słusznie podkreśla spółka, przepis ten odnosi się tylko do skutków nieuiszczenia wpisu sądowego.

Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt IIFSK1209/06

SKUTKI NIEOPŁACENIA WPISU

Zgodnie z procedurą sądowoadministracyjną:

• skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd,

• pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama