REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkańcy pokrzywdzeni przestępstwem burmistrza

Piotr Trocha
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż bez przetargu działek stanowiących własność gminy bezpośrednio narusza jedynie interesy majątkowe gminy. Mieszkańcy gminy mogą być jednak uznani za pokrzywdzonych w procesie karnym, jeżeli czyn burmistrza bezpośrednio godził także w ich indywidualne interesy.

Stan faktyczny: Sąd Najwyższy rozpoznał zagadnienie prawne przekazane przez Sąd Rejonowy w W.:

REKLAMA

1) czy mieszkaniec gminy - jako członek społeczności jednostki samorządu gminnego - może być uznany za osobę pokrzywdzoną przestępstwem z art. 231 par. 1 kodeksu karnego (k.k.) (przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego), czy w tej sytuacji czynności procesowych w imieniu gminy może dokonywać jedynie burmistrz lub rada miasta (gminy) jako organ uprawniony do działania w jej imieniu;

REKLAMA

2) czy radny bądź grupa radnych rady miasta (gminy) pokrzywdzonego miasta (gminy) może samodzielnie dokonywać czynności procesowych w sprawie o przestępstwo z art. 231 par. 1 k.k., w przypadku gdy radny (radni) wchodzi (wchodzą) w skład komisji rewizyjnej rady miasta (gminy), a osobą potencjalnie podejrzaną o przestępstwo z art. 231 par. 1 k.k. jest burmistrz miasta.

REKLAMA

Uzasadnienie: Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że sprzedaż przez burmistrza bez przeprowadzenia przetargu działek stanowiących własność gminy w sposób bezpośredni naruszała jedynie interesy majątkowe tej jednostki samorządu. Dlatego w procesie karnym zasadniczo tylko gmina może zostać uznana za pokrzywdzonego. Wprawdzie radni gminy, którzy złożyli zawiadomienie o popełnieniu przez burmistrza przestępstwa z art. 231 k.k., upatrywali swego pokrzywdzenia w tym, iż niższe wpływy do budżetu miasta skutkują mniejszymi środkami na potrzeby mieszkańców, jednak zdaniem SN w tej sytuacji trzeba uznać, że ich dobra prawne zostały dotknięte ewentualnym przestępstwem burmistrza co najwyżej w sposób pośredni.

Jednakże - jak podkreślił SN - niektórzy z mieszkańców gminy R., jako członkowie wspólnoty samorządowej, mogliby zostać uznani za pokrzywdzonych przestępstwem burmistrza wtedy, gdyby było możliwe ustalenie, że czyn bezpośrednio godził także w ich indywidualne interesy, np. jeśli ponieśliby szkodę we własnym, prywatnym majątku. Bezpośrednim przedmiotem ochrony art. 231 par. 1 k.p.k. są bowiem wszelkie dobra prawne bez względu na to, czy należą do sfery publicznej czy prywatnej. Oznacza to, że zachowania wypełniające znamiona tego przepisu mogą bezpośrednio naruszać zarówno dobra ogólne, jak i mogą godzić w indywidualne interesy. Jednak, aby stwierdzić, kto jest pokrzywdzony czynem z art. 231 par. 1 k.k., należy każdorazowo zbadać, czyj indywidualny interes (dobro prawne) został bezpośrednio naruszony tym konkretnym czynem. W konsekwencji, w sprawie o przestępstwo z art. 231 par. 1 k.k. za pokrzywdzonego może być uznany tylko taki podmiot, którego indywidualne interesy zostały, bezpośrednio, w sposób realny zagrożone działaniami funkcjonariusza publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagadnienie trafiło do SN, gdyż radni zaskarżyli postanowienie prokuratora, który wobec niestwierdzenia w działaniach burmistrza znamion przestępstwa nie przedstawił jej zarzutu i umorzył śledztwo. Prokurator odmówił przyjęcia zażalenia uznając, iż skarżący nie są stroną (pokrzywdzonymi), a więc nie są osobami uprawnionymi do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu.

Organem uprawnionym do reprezentacji gminy, zgodnie z treścią art. 31 ustawy, jest wójt (burmistrz, prezydent). Zatem kwestia dokonywania czynności procesowych w imieniu poszkodowanej gminy w procesie karnym została w sposób jednoznaczny unormowana przepisami: art. 51 par. 1 k.p.k., art. 11a ust. 1 i art. 31 ustawy o samorządzie gminnym.

WAŻNE WYJAŚNIeNIE:

Nie można uznać za pokrzywdzonych przestępstwem na szkodę gminy także poszczególnych jej mieszkańców tylko z tego tytułu, że są członkami gminnej społeczności.

Postanowienie Sądu Najwyższego, sygn. akt I KZP 16/08

Piotr Trocha

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA