REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RODO 2018 wielkim wyzwaniem dla administratorów danych

RODO wielkim wyzwaniem dla administratorów danych./ fot. Fotolia
RODO wielkim wyzwaniem dla administratorów danych./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

RODO szczegółowo określa katalog zadań inspektorów ochrony danych. Od maja 2018 r. musi być włączony we wszystkie procesy, gdzie przetwarzane są dane osobowe. Kto zostanie inspektorem danych osobowych? Czy mogą ich funkcję sprawować administratorzy danych?

Ogólne rozporządzenie nakłada na administratorów danych wiele nowych obowiązków – na czele z zupełnie nowym podejściem do ochrony danych osobowych wyrażonym w zasadzie rozliczalności. Wdrożenie właściwych środków organizacyjnych i technicznych oraz wykazanie ich zgodności z ogólnym rozporządzeniem będzie sporym wyzwaniem. Żeby mu sprostać, warto rozważyć powołanie eksperta, jakim jest inspektor ochrony danych, który będzie Cię wpierał w wykonywaniu zadań związanych z przetwarzaniem danych.

REKLAMA

W świetle ogólnego rozporządzenia, inspektor ochrony danych ma kluczowe znaczenie w procesie administrowania danymi, w związku z czym dokładnie określono warunki jego wyznaczania, status oraz katalog zadań.

Pamiętaj przede wszystkim, że ogólne rozporządzenie – inaczej niż jest obecnie – przewiduje sytuacje, kiedy wyznaczenie inspektora ochrony danych będzie obowiązkowe, np. kiedy administrator danych jest organem lub podmiotem publicznym lub gdy główna działalność administratora polega na przetwarzaniu na dużą skalę danych wrażliwych. Sprawdź zatem, czy od 25 maja 2018 r. wręcz nie będziesz zobowiązany do wyznaczenia inspektora ochrony danych. W tej analizie pomocne będą Ci wskazówki GIODO i Grupy Roboczej Art. 29 zawarte w Wytycznych WP 243, których polska wersja jest dostępna na naszej stronie internetowej. Niezależnie od tego GIODO zachęca do wyznaczenia inspektora ochrony danych, nawet jeśli nie będziesz miał takiego obowiązku.

Zobacz: Prawo administracyjne

REKLAMA

Rozbudowany katalog zadań inspektora ochrony danych wymaga, by taka osoba posiadała fachową wiedzę na temat prawa i praktyk w dziedzinie ochrony danych osobowych. Pamiętaj, by odpowiedzialnie wybierać osoby, którym powierzysz zadania inspektora ochrony danych, sprawdzając stopień ich przygotowania do pełnienia tej funkcji, posiadaną wiedzę, praktyczne umiejętności oraz doświadczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zapomnij również o potrzebie zapewnienia takiemu inspektorowi właściwych gwarancji niezależności. Wprowadzaj zatem rozwiązania (najlepiej poprzez odpowiednie postanowienia wewnętrznych regulaminów organizacyjnych czy statutów), które pozwolą na osiągnięcie tego celu, pamiętając przede wszystkim o:

- odpowiednim usytuowaniu inspektora w strukturze organizacyjnej, tak, by był bezpośrednio podległy najwyższemu kierownictwu,

- zapewnieniu mu niezbędnych zasobów do wykonywania jego zadań,

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

- włączaniu inspektora we wszystkie procesy, gdzie przetwarzane są dane osobowe,

- nakładaniu na inspektora takich obowiązków, które nie powodują konfliktu interesów (zidentyfikuj stanowiska niekompatybilne z funkcją inspektora, np. członkowie zarządu spółki).

Zobacz: Zadania

Otwarte pozostaje pytanie, co stanie się z obecnymi administratorami bezpieczeństwa informacji (ABI). Czy staną się z mocy prawa inspektorami ochrony danych? Co Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by tak się stało? Kwestia ta będzie uregulowana w nowej ustawie o ochronie danych, nad którą pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GIODO

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA