reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Spółka komunalna > Przekazanie przedszkola spółce komunalnej

Przekazanie przedszkola spółce komunalnej

Przekazanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego jest działaniem  nieprawidłowym. Podmiotem zobowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest bowiem gmina.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organizacji wychowania przedszkolnego w gminie Biłgoraj. W wystąpieniu pokontrolnym NIK wskazano, iż przekazanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego należy uznać za nieprawidłowe.

Zdaniem NIK samo utworzenie spółki komunalnej celem przekazania jej prowadzenia działalności w zakresie wychowania przedszkolnego, uprzednio realizowanej w ramach zadania własnego samorządu oraz przekazanie jej jednego z przedszkoli samorządowych, w świetle art. 5 ust. 3, art. 5 ust. 5, art. 5 ust. 5lit. g oraz art. 79 ust. 1.ustawy o systemie oświaty jest nieuzasadnione.

W swym wystąpieniu NIK przywołuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 września 2011 r. (II SA/OI 453/11), w którym WSA stwierdził, że podmiotem zobowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest gmina oraz że obowiązek gminy polegający na zakładaniu i prowadzeniu publicznych placówek oświatowych nie może być przekazany odrębnej osobie prawnej.

Zobacz serwis: Oświata

Związek Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie wskazywał, iż przekazywanie szkół i przedszkoli prowadzonych przez j.s.t. spółkom komunalnym zarówno narusza przepisy ustawy o systemie oświaty, jak i stanowi próbę obejścia przepisów ustawy Karta Nauczyciela. ZNP liczył, iż praktykom takim przeciwstawi się Minister Edukacji Narodowej, wydając kuratorom oświaty polecenie negatywnego opiniowania prób takiego przekazywania. Niestety na pismo jakie w tej sprawie już prawie 3 miesiące temu ZNP skierował do MEN wciąż nie ma odpowiedzi. ZNP liczy, iż przywołane na wystąpienie pokontrolne NIK zmobilizuje MEN do podjęcie efektywnych działań, które uniemożliwią przekazywanie szkół osobom prawnym powiązanym z j.s.t.

Zobacz również Forum.

Źródło: ZNP

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama