REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Termin wyborów samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia
Termin wyborów samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Zgodnie z art. 4 Kodeksu wyborczego wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy.

Głosować w najbliższych wyborach samorządowych będziemy w dniu 21 października 2018 r. w godz. 7.00-21.00. Zgodnie z Kodeksem wyborczym głosowanie odbywa się bez przerwy. Rozpoczęcie głosowania później możliwe jest w zakładach leczniczych oraz domach pomocy społecznej.

REKLAMA

Należy pamiętać, że w jednym pomieszczeniu może mieścić się jeden lokal wyborczy.

Głosowania co do zasady nie wolno przerywać. Jednakże w nadzwyczajnych sytuacjach głosowanie może zostać przerwane, przedłużone lub odroczone do następnego dnia. Wówczas obwodowa komisja podejmuje uchwałę w tej sprawie po uzyskaniu zgody właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia. Zgodnie z art. 47 Kodeksu wyborczego Uchwała w tej sprawie powinna być natychmiast podana do publicznej wiadomości, przekazana właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia, wójtowi oraz przesłana Państwowej Komisji Wyborczej za pośrednictwem komisji wyborczej wyższego stopnia.

Kandydatów na wójtów burmistrzów oraz prezydentów miast zgłaszać można do 26 września 2018 r. do godz. 24.00. Z kolei kandydatów na członków obwodowych komisji można zgłaszać do 21 września 2018 r. Jest to również termin ostateczny na podanie informacji o numerach oraz granicach obwodów głosowania. Otrzymamy wówczas informację, o tym które lokale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, co z głosowaniem korespondencyjnym oraz przez pełnomocnika. Należy pamiętać, że to Państwowa Komisja Wyborcza ma obowiązek opublikować na swojej stronie internetowej informacje dotyczące głosowania wyborców niepełnosprawnych. Obowiązek, o którym mowa w zdaniu poprzednim wynika z art. 37b Kodeksu wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza jest także zobowiązana do wydrukowania materiałów informacyjnych w alfabecie Braille'a. Generalnie możliwość głosowania korespondencyjnego mają osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby, o których mowa w zdaniu poprzednim powinny zgłosić do komisarza wyborczego na 15 dni przed wyborami chęć głosowania korespondencyjnego. Kodeks wyborczy daje wybór formy dokonania zgłoszenia. Można to zrobić zarówno, ustnie, pisemnie, telefaksem, jak również w formie elektronicznej. Zgodnie z art. 53 b zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego powinno zawierać następujące elementy:

  • nazwisko i imię (imiona),
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego,
  • oświadczenie o wpisaniu tego wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
  • oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie,
  • wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

W razie niespełnienia tych wymogów urzędnik wezwie niepełnosprawnego wyborcę do uzupełnienia braków formalnych w terminie 1 dnia od otrzymania wezwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA