REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdobądź grant dla Twojej gminy! Trwa III runda naboru aplikacji do projektu Wspólny Plan

Subskrybuj nas na Youtube
Zdobądź grant dla Twojej gminy! Trwa III runda naboru aplikacji do projektu Wspólny Plan/fot. Shutterstock
Zdobądź grant dla Twojej gminy! Trwa III runda naboru aplikacji do projektu Wspólny Plan/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby dokonania zmian w przestrzeni pojawiają się w wielu gminach. Często proponowana przez samorządy wizja zmian terenu, już na etapie końcowym zderza się z interesami mieszkańców i stanowi dla urzędników ogromne wyzwanie. Doprowadza to w konsekwencji do niepotrzebnych konfliktów. Odpowiedzią na to wyzwanie są, prowadzone w wielu gminach z powodzeniem, rozszerzone procesy konsultacji społecznych. Chodzi o aktywny dialog urzędników z mieszkańcami, zrealizowany w kreatywny i mniej formalny sposób.

Zachętą dla gmin do przeprowadzenia tego typu konsultacji są projekty unijne realizowane ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jednym z takich projektów jest „Wspólny Plan”. Aktualnie prowadzona jest rekrutacja gmin do projektu w ramach III rundy naboru. Aplikacje można składać do 31 października. To projekt wspierający gminy i kadry urzędnicze w procesie przeprowadzania rozszerzonych konsultacji z mieszkańcami. Na przeprowadzenie takich działań gminy otrzymują grant operacyjny w wysokości ok. 33 tys. zł. oraz wsparcie ekspertów z zakresu planowania przestrzennego, GISu i konsultacji społecznych.

REKLAMA

Projekt jest skierowany do gmin z całej Polski. Celem projektu jest wsparcie gmin w procesie konsultacji z mieszkańcami, projektów planów lub studiów zagospodarowania przestrzennego. Gminy, które chcą wziąć udział w projekcie muszą zapoznać się z Procedurami udziału w projekcie oraz przesłać wypełniony formularz aplikacyjny. Szczegółowe kryteria naboru dostępne są na stronie www.wise-europa.eu/wspolny-plan/. Udział w projekcie jest bezpłatny.

REKLAMA

Świetną inspiracją i przykładem działania w takim projekcie jest proces konsultacji społecznych dotyczący terenów rekreacyjnych prowadzony przez gminę Książ Wielkopolski. Potrzeba sporządzenia planu miejscowego terenu wynikała z konieczności uporządkowania przestrzeni plaży w miejscowości Jarosławki  i uregulowania chaosu urbanistycznego. O konsultacjach gmina informowała mieszkańców poprzez plakaty, zorganizowany punkt informacyjny, gminne tablice ogłoszeń i stronę internetową oraz lokalną prasę. Dodatkowo podczas Dni Książa Wlkp. w lipcu br. urzędnicy przygotowali specjalną strefę chilloutową w miejscu, którego dotyczyły konsultacje – nad jeziorem. Było to miejsce, gdzie plażowicze mogli wypocząć na leżakach, hamakach i równocześnie wziąć udział w konsultacjach społecznych. W specjalnie powstałych na tę okoliczność punktach (m.in. przy plaży), mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z urzędnikami o swoich pomysłach na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych. Gdy dorośli wymieniali swoje uwagi, dzieci bawiły się w specjalnie przygotowanej dla nich strefie. Mieszkańcy wspólnie z urzędnikami odbyli też spacer po terenie, którego dotyczyły konsultacje, podczas którego mogli zapoznać się z wizją rozwoju tego obszaru. W specjalnie zaaranżowanym przez gminę kinie plenerowym pokazano najpierw film promujący projekt zmian dotyczących Jarosławek, a po nim film „Narodziny gwiazdy”. Wysoka jakość merytoryczna konsultacji i przyjazna forma pozwoliły na faktyczny udział w podejmowaniu decyzji o przestrzeni wielu mieszkańców. Środki na te działania pochodziły z grantu dla gminy na konsultacje społeczne. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w gminie, które odbiło się szerokim echem wśród mieszkańców i lokalnych społeczności. W ramach tego samego projektu gmina organizuje też specjalistyczne szkolenia z planowania przestrzennego, spotkania i wywiady z reprezentantami swoich mieszkańców.

Projekt jest realizowany przez Fundację WiseEuropa w partnerstwie z Fundacją Stabilo ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego. Umowa na jego realizację została podpisana z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Zainteresowane gminy mogą również skorzystać z możliwości konsultacji na etapie przygotowywania aplikacji udziału w projekcie. Spotkanie wprowadzające z koordynatorami projektu może odbyć się w siedzibie danej gminy.

Strona www projektu: http://wise-europa.eu/wspolny-plan/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykłady działań realizowanych przez gminy z I edycji konkursu z 2017 r. dostępne są tu: stabilo.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/dobre-konsultacje-dobry-plan.pdf

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego badania przesiewowe są takie ważne?

W tym roku Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii wspólnie promują badania przesiewowe w kierunku raka. Kampania #GetScreenedEU ma zwiększyć świadomość, zwłaszcza wśród kobiet, i zachęcić do profilaktyki. Z danych WHO wynika, że wskaźnik przeżycia w przypadku wczesnego rozpoznania raka piersi przekracza 90 proc.

Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA