REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych

Dariusz Harbaty
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych w przypadku przejęcia spółki publicznej?

REKLAMA

Rozwój polskiego rynku kapitałowego znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbie debiutów giełdowych, lecz także w rosnącej liczbie przejęć spółek publicznych. Widoczne jest bowiem coraz większe zainteresowanie inwestorów branżowych, a także funduszy typu venture capital, inwestycjami na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Mowa jest nie o wrogich przejęciach (hostile takeover), a o inwestycjach poprzedzonych umową z większościowym akcjonariuszem oraz kompleksowym badaniem prawnym i finansowym przejmowanej spółki publicznej (due diligence). Samo nabycie akcji spółki publicznej ma zaś miejsce w ramach publicznego wezwania.

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym aspektem regulacyjnym przejęcia spółki publicznej jest ochrona informacji poufnych, czyli informacji, które nie zostały przekazane do publicznej wiadomości, a których upublicznienie mogłoby mieć wpływ na cenę akcji spółki publicznej. Przepisy nakładają obowiązki zarówno na spółki publiczne, jak też wprowadzają restrykcje związane z wykorzystywaniem informacji poufnych. Spółki publiczne z jednej strony muszą wykonywać obowiązki informacyjne dotyczące swoje działalności - m.in. w formie przekazywania raportów bieżących i okresowych - z drugiej zaś spółkom publicznym nie wolno generalnie ujawniać informacji poufnych podmiotom trzecim bez wcześniejszego upublicznienia tych informacji. Z kolei dla inwestora ochrona informacji poufnych oznacza zakaz dokonywania transakcji danymi papierami wartościowymi, jeśli inwestor uzyskał informację poufną przed wykonaniem obowiązku informacyjnego przez spółkę.

Jednym z z pytań stawianych przez inwestora zamierzającego przejąć spółkę publiczną jest pytanie, czy angażując się w transakcję nie narazi się na ryzyko uznania, iż jego działanie stanowi nadużycie rynkowe (inside dealing)? Obawa taka wynika z faktu, iż w toku badania due diligence spółki publicznej mogłoby dojść do przekazania inwestorowi nieujawnionej informacji poufnej przez spółkę lub informacja taka zostałaby po prostu zidentyfikowana przez doradców inwestora przeprowadzających badanie due diligence. Wówczas zastosowanie mogłyby znaleźć przepisy zakazujące takiemu inwestorowi dokonywania transakcji, których przedmiotem są akcje spółki publicznej, której badanie przeprowadzał. Doszłoby do paradoksalnej sytuacji, w której inwestor zamierzając przejąć spółkę publiczną i dokonując jej badania due diligence byłby narażony na ryzyko, iż transakcji nie będzie mógł sfinalizować. Trudno także spodziewać się, by inwestor zdecydował się na zakup kontrolnego pakietu akcji spółki publicznej bez jej zbadania.

DARIUSZ HARBATY

radca prawny, Kancelaria Clifford Chance

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA