REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych

Dariusz Harbaty
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych w przypadku przejęcia spółki publicznej?

REKLAMA

Rozwój polskiego rynku kapitałowego znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liczbie debiutów giełdowych, lecz także w rosnącej liczbie przejęć spółek publicznych. Widoczne jest bowiem coraz większe zainteresowanie inwestorów branżowych, a także funduszy typu venture capital, inwestycjami na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Mowa jest nie o wrogich przejęciach (hostile takeover), a o inwestycjach poprzedzonych umową z większościowym akcjonariuszem oraz kompleksowym badaniem prawnym i finansowym przejmowanej spółki publicznej (due diligence). Samo nabycie akcji spółki publicznej ma zaś miejsce w ramach publicznego wezwania.

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym aspektem regulacyjnym przejęcia spółki publicznej jest ochrona informacji poufnych, czyli informacji, które nie zostały przekazane do publicznej wiadomości, a których upublicznienie mogłoby mieć wpływ na cenę akcji spółki publicznej. Przepisy nakładają obowiązki zarówno na spółki publiczne, jak też wprowadzają restrykcje związane z wykorzystywaniem informacji poufnych. Spółki publiczne z jednej strony muszą wykonywać obowiązki informacyjne dotyczące swoje działalności - m.in. w formie przekazywania raportów bieżących i okresowych - z drugiej zaś spółkom publicznym nie wolno generalnie ujawniać informacji poufnych podmiotom trzecim bez wcześniejszego upublicznienia tych informacji. Z kolei dla inwestora ochrona informacji poufnych oznacza zakaz dokonywania transakcji danymi papierami wartościowymi, jeśli inwestor uzyskał informację poufną przed wykonaniem obowiązku informacyjnego przez spółkę.

Jednym z z pytań stawianych przez inwestora zamierzającego przejąć spółkę publiczną jest pytanie, czy angażując się w transakcję nie narazi się na ryzyko uznania, iż jego działanie stanowi nadużycie rynkowe (inside dealing)? Obawa taka wynika z faktu, iż w toku badania due diligence spółki publicznej mogłoby dojść do przekazania inwestorowi nieujawnionej informacji poufnej przez spółkę lub informacja taka zostałaby po prostu zidentyfikowana przez doradców inwestora przeprowadzających badanie due diligence. Wówczas zastosowanie mogłyby znaleźć przepisy zakazujące takiemu inwestorowi dokonywania transakcji, których przedmiotem są akcje spółki publicznej, której badanie przeprowadzał. Doszłoby do paradoksalnej sytuacji, w której inwestor zamierzając przejąć spółkę publiczną i dokonując jej badania due diligence byłby narażony na ryzyko, iż transakcji nie będzie mógł sfinalizować. Trudno także spodziewać się, by inwestor zdecydował się na zakup kontrolnego pakietu akcji spółki publicznej bez jej zbadania.

DARIUSZ HARBATY

radca prawny, Kancelaria Clifford Chance

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA