reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.


STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawnej formy zatwierdzenia utworzenia w szpitalu wojewódzkim nowej pracowni medycznej. W szpitalu w ramach zakładu diagnostyki obrazowej powstała pracownia rezonansu magnetycznego. Zmianę do statutu szpitala uchwałą zatwierdził zarząd województwa. Takie rozwiązanie zakwestionował jednak wojewoda, który stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa w sprawie zatwierdzenia zmian statutu.

UZASADNIENIE

W ocenie wojewody w tym przypadku nastąpiło przekształcenie. A zgodnie z przepisami podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących tworzenia, przekształcania i likwidowania wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek należy do wyłącznej kompetencji sejmiku województwa. Zdaniem wojewody rozszerzenie działalności szpitala stanowiło niewątpliwie jego przekształcenie w rozumieniu przepisu art. 36 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i dotyczy spraw majątkowych. Organem właściwym do podjęcia uchwały związanej z nową pracownią w szpitalu był sejmik województwa, a nie zarząd województwa.

Zarząd zaskarżył niekorzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do sądu administracyjnego. W ocenie skarżącego w tym przypadku nie można mówić o przekształceniu szpitala, bo w ramach tej samej jednostki organizacyjnej wydzielono dodatkową pracownię. Szpital (zakład) jako podmiot prawny nie został ani przekształcony, ani podzielony, ani zlikwidowany. A tylko w takich sytuacjach wymagane jest podjęcie uchwały, tak jak chce wojewoda.

Jednak zarówno wojewódzki sąd administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznały racji skarżącemu.

Oddalając skargę kasacyjną zarządu, NSA nie podzielił stanowiska skarżącego, że w szpitalu nastąpiła tylko zmiana organizacyjna, która nie wymagała podjęcia uchwały. W ocenie sądu doszło do przekształcenia.

Jeżeli zmiany organizacyjne w strukturze zakładu wiążą się z rozszerzeniem lub zmniejszeniem zakresu świadczeń w ramach tego zakładu, to nie można uznać, że jest to zwykła zmiana organizacyjna. W takiej sytuacji dochodzi do przekształcenia zakładu, na który musi zgodzić się uchwałą sejmik województwa. Jak podkreślił NSA, inna interpretacja stanowiłaby naruszenie prawa miejscowego.W wyniku zmian i rozszerzenia świadczeń o nowe usługi medyczne przyznano pacjentom nowe prawo podmiotowe. Zmiana statutu zakładu opieki zdrowotnej jest tylko aktem wewnętrznym i nie może być gwarancją dla praw pacjentów. Takie prawo podmiotowe może zabezpieczyć tylko prawo miejscowe.

Wyrok jest prawomocny.

SYGN. AKT II OSK 1894/07

ALEKSANDRA TARKA

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama