REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Sprawa dotyczyła prawnej formy zatwierdzenia utworzenia w szpitalu wojewódzkim nowej pracowni medycznej. W szpitalu w ramach zakładu diagnostyki obrazowej powstała pracownia rezonansu magnetycznego. Zmianę do statutu szpitala uchwałą zatwierdził zarząd województwa. Takie rozwiązanie zakwestionował jednak wojewoda, który stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa w sprawie zatwierdzenia zmian statutu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

W ocenie wojewody w tym przypadku nastąpiło przekształcenie. A zgodnie z przepisami podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących tworzenia, przekształcania i likwidowania wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek należy do wyłącznej kompetencji sejmiku województwa. Zdaniem wojewody rozszerzenie działalności szpitala stanowiło niewątpliwie jego przekształcenie w rozumieniu przepisu art. 36 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i dotyczy spraw majątkowych. Organem właściwym do podjęcia uchwały związanej z nową pracownią w szpitalu był sejmik województwa, a nie zarząd województwa.

Zarząd zaskarżył niekorzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do sądu administracyjnego. W ocenie skarżącego w tym przypadku nie można mówić o przekształceniu szpitala, bo w ramach tej samej jednostki organizacyjnej wydzielono dodatkową pracownię. Szpital (zakład) jako podmiot prawny nie został ani przekształcony, ani podzielony, ani zlikwidowany. A tylko w takich sytuacjach wymagane jest podjęcie uchwały, tak jak chce wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak zarówno wojewódzki sąd administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznały racji skarżącemu.

Oddalając skargę kasacyjną zarządu, NSA nie podzielił stanowiska skarżącego, że w szpitalu nastąpiła tylko zmiana organizacyjna, która nie wymagała podjęcia uchwały. W ocenie sądu doszło do przekształcenia.

Jeżeli zmiany organizacyjne w strukturze zakładu wiążą się z rozszerzeniem lub zmniejszeniem zakresu świadczeń w ramach tego zakładu, to nie można uznać, że jest to zwykła zmiana organizacyjna. W takiej sytuacji dochodzi do przekształcenia zakładu, na który musi zgodzić się uchwałą sejmik województwa. Jak podkreślił NSA, inna interpretacja stanowiłaby naruszenie prawa miejscowego.W wyniku zmian i rozszerzenia świadczeń o nowe usługi medyczne przyznano pacjentom nowe prawo podmiotowe. Zmiana statutu zakładu opieki zdrowotnej jest tylko aktem wewnętrznym i nie może być gwarancją dla praw pacjentów. Takie prawo podmiotowe może zabezpieczyć tylko prawo miejscowe.

Wyrok jest prawomocny.

SYGN. AKT II OSK 1894/07

ALEKSANDRA TARKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA