reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.


STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła prawnej formy zatwierdzenia utworzenia w szpitalu wojewódzkim nowej pracowni medycznej. W szpitalu w ramach zakładu diagnostyki obrazowej powstała pracownia rezonansu magnetycznego. Zmianę do statutu szpitala uchwałą zatwierdził zarząd województwa. Takie rozwiązanie zakwestionował jednak wojewoda, który stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa w sprawie zatwierdzenia zmian statutu.

UZASADNIENIE

W ocenie wojewody w tym przypadku nastąpiło przekształcenie. A zgodnie z przepisami podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących tworzenia, przekształcania i likwidowania wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek należy do wyłącznej kompetencji sejmiku województwa. Zdaniem wojewody rozszerzenie działalności szpitala stanowiło niewątpliwie jego przekształcenie w rozumieniu przepisu art. 36 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i dotyczy spraw majątkowych. Organem właściwym do podjęcia uchwały związanej z nową pracownią w szpitalu był sejmik województwa, a nie zarząd województwa.

Zarząd zaskarżył niekorzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do sądu administracyjnego. W ocenie skarżącego w tym przypadku nie można mówić o przekształceniu szpitala, bo w ramach tej samej jednostki organizacyjnej wydzielono dodatkową pracownię. Szpital (zakład) jako podmiot prawny nie został ani przekształcony, ani podzielony, ani zlikwidowany. A tylko w takich sytuacjach wymagane jest podjęcie uchwały, tak jak chce wojewoda.

Jednak zarówno wojewódzki sąd administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznały racji skarżącemu.

Oddalając skargę kasacyjną zarządu, NSA nie podzielił stanowiska skarżącego, że w szpitalu nastąpiła tylko zmiana organizacyjna, która nie wymagała podjęcia uchwały. W ocenie sądu doszło do przekształcenia.

Jeżeli zmiany organizacyjne w strukturze zakładu wiążą się z rozszerzeniem lub zmniejszeniem zakresu świadczeń w ramach tego zakładu, to nie można uznać, że jest to zwykła zmiana organizacyjna. W takiej sytuacji dochodzi do przekształcenia zakładu, na który musi zgodzić się uchwałą sejmik województwa. Jak podkreślił NSA, inna interpretacja stanowiłaby naruszenie prawa miejscowego.W wyniku zmian i rozszerzenia świadczeń o nowe usługi medyczne przyznano pacjentom nowe prawo podmiotowe. Zmiana statutu zakładu opieki zdrowotnej jest tylko aktem wewnętrznym i nie może być gwarancją dla praw pacjentów. Takie prawo podmiotowe może zabezpieczyć tylko prawo miejscowe.

Wyrok jest prawomocny.

SYGN. AKT II OSK 1894/07

ALEKSANDRA TARKA

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama