Wicestarosta może działać w imieniu starosty
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Starosta może powierzyć wicestaroście prowadzenie w jego imieniu zarówno spraw powiatu, jak i wykonywanie kompetencji kierownika starostwa powiatowego w zakresie informacji niejawnych.
REKLAMA
Uzasadnienie: Prowadzenie przez wicestarostę spraw powiatu wymaga wprowadzenia do statusu jednostki zapisu umożliwiającego powierzenie mu tych zadań. Natomiast prowadzenie spraw w zastępstwie starosty jako kierownika starostwa powiatowego wymaga zapisania takiej możliwości w regulaminie organizacyjnym starostwa powiatowego.
Starosta musi także upoważnić swojego zastępcę do prowadzenia poszczególnych spraw. Zakres nowych obowiązków, wykonywanych w zastępstwie starosty, musi być też wpisany do zakresu obowiązków wicestarosty.
REKLAMA
Pomimo braku w ustawie z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym przepisu wyraźnie zezwalającego staroście na upoważnienie zastępcy do wykonywania swoich kompetencji należy przyjąć, że rozwiązanie takie jest dopuszczalne. Tym bardziej że potwierdza go praktyka.
Gdyby wicestarosta nie mógł wykonywać kompetencji (określonych w upoważnieniu), to prowadziłoby to do paraliżu decyzyjnego w razie nieobecności starosty, np. z powodu delegacji czy choroby.
W ustawie z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych także brakuje zapisu o możliwości cedowania uprawnień kierownika jednostki organizacyjnej, w której przetwarzane są informacje niejawne, na inny podmiot (w tym przypadku ze starosty na wicestarostę). Nie ma jednak takiego zakazu. Dlatego starosta może upoważnić zastępcę do zastępowania go w tym zakresie.
Warunkiem takiego scedowania kompetencji jest posiadanie przez wicestarostę stosownego poświadczenia bezpieczeństwa.
Dorota Wołoszyn
Podstawy prawne:
• Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 173, poz. 1218)
• Ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 196, poz. 1631; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 218, poz. 1592)
REKLAMA
REKLAMA