REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje niepowiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia

Łs

REKLAMA

REKLAMA

Jaki organ właściwy jest do poinformowania osoby o konieczności złożenia oświadczenia lustracyjnego, która objęła mandat radnego w radzie gminie powyżej 20 000 mieszkańców bądź też radzie powiatu lub sejmiku województwa w związku z uzupełnieniem składu rady (sejmiku)? Co powinny zrobić organy samorządowe, które są jeszcze wposiadaniu poprzednio złożonych oświadczeń lustracyjnych?

CZESŁAWA STOPKA

REKLAMA

radca prawny z Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej

REKLAMA

Ustawa lustracyjna nie określa organu, któremu powinna złożyć oświadczenie lustracyjne osoba, przed objęciem mandatu radnego w związku z uzupełnieniem składu rady gminy w gminie liczącej ponad 20 000 mieszkańców oraz rady powiatu lub sejmiku województwa w kadencji 2006-2010. Zasadne jest stanowisko, że radny przed objęciem mandatu powinien złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o złożeniu takiego oświadczenia, o ile zostało ono złożone według nowego wzoru. W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej oraz Biura Lustracyjnego, organem tym jest właściwa rada gminy, powiatu, sejmiku województwa, która jako jedyna ma możliwość niedopuszczenia do rozpoczęcia wykonywania mandatu radnego przez osobę, która nie złożyła oświadczenia lustracyjnego.

Ustawa lustracyjna nie zawiera również postanowień określających sankcje za niedopełnienie obowiązku powiadomienia osób pełniących funkcje publiczne o konieczności przedłożenia temu organowi oświadczenia lustracyjnego oraz poinformowania tej osoby o skutku niedopełnienia tego obowiązku. W związku z powyższym zastosowanie mogą mieć w tym przypadku przepisy art. 231 par. 1 kodeksu karnego, w którym przewidziano odpowiedzialność karną funkcjonariusza publicznego, który, niedopełniając obowiązku działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego pod warunkiem wykazania, że spełnione zostały znamiona przestępstwa określonego w tym artykule. Przyjąć również należy, że niedopełnienie tego obowiązku może również stanowić podstawę do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Jeżeli oświadczenia lustracyjne nie dotyczą osób pełniących funkcje publiczne wymienione w art. 2 ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1171), to oświadczenia te zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 7 ustawy lustracyjnej powinny być przekazane do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. W ocenie Biura Lustracyjnego nieprzekazanie tych oświadczeń do Biura Lustracyjnego może stanowić podstawę do ponoszenia odpowiedzialności karnej za czyn z art. 276 kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność za ukrycie dokumentów, przez które należy rozumieć czasowe uniemożliwienie korzystania z dokumentu przez uprawniony podmiot, w tym przypadku Biuro Lustracyjne IPN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ŁS

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 i art. 7 ust. 7 ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1171).

• Art. 231. par. 1 i art. 276 ustawy Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA