Jakie są konsekwencje niepowiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia
REKLAMA
REKLAMA
CZESŁAWA STOPKA
REKLAMA
radca prawny z Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej
REKLAMA
Ustawa lustracyjna nie określa organu, któremu powinna złożyć oświadczenie lustracyjne osoba, przed objęciem mandatu radnego w związku z uzupełnieniem składu rady gminy w gminie liczącej ponad 20 000 mieszkańców oraz rady powiatu lub sejmiku województwa w kadencji 2006-2010. Zasadne jest stanowisko, że radny przed objęciem mandatu powinien złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o złożeniu takiego oświadczenia, o ile zostało ono złożone według nowego wzoru. W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej oraz Biura Lustracyjnego, organem tym jest właściwa rada gminy, powiatu, sejmiku województwa, która jako jedyna ma możliwość niedopuszczenia do rozpoczęcia wykonywania mandatu radnego przez osobę, która nie złożyła oświadczenia lustracyjnego.
Ustawa lustracyjna nie zawiera również postanowień określających sankcje za niedopełnienie obowiązku powiadomienia osób pełniących funkcje publiczne o konieczności przedłożenia temu organowi oświadczenia lustracyjnego oraz poinformowania tej osoby o skutku niedopełnienia tego obowiązku. W związku z powyższym zastosowanie mogą mieć w tym przypadku przepisy art. 231 par. 1 kodeksu karnego, w którym przewidziano odpowiedzialność karną funkcjonariusza publicznego, który, niedopełniając obowiązku działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego pod warunkiem wykazania, że spełnione zostały znamiona przestępstwa określonego w tym artykule. Przyjąć również należy, że niedopełnienie tego obowiązku może również stanowić podstawę do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Jeżeli oświadczenia lustracyjne nie dotyczą osób pełniących funkcje publiczne wymienione w art. 2 ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1171), to oświadczenia te zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 7 ustawy lustracyjnej powinny być przekazane do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. W ocenie Biura Lustracyjnego nieprzekazanie tych oświadczeń do Biura Lustracyjnego może stanowić podstawę do ponoszenia odpowiedzialności karnej za czyn z art. 276 kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność za ukrycie dokumentów, przez które należy rozumieć czasowe uniemożliwienie korzystania z dokumentu przez uprawniony podmiot, w tym przypadku Biuro Lustracyjne IPN.
ŁS
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 2 i art. 7 ust. 7 ustawy z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2007 r. nr 165, poz. 1171).
• Art. 231. par. 1 i art. 276 ustawy Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA