REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki wiążą się z podjęciem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu

_ ŁS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebna jest uchwała rady powiatu stwierdzająca wygaśnięcie mandatu przez radnego? Od kiedy radny przestaje pełnić swoje funkcje?

Hubert Izdebski

REKLAMA

profesor z Uniwersytetu Warszawskiego

REKLAMA

Zagadnienie wygaśnięcia mandatu radnego wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności już od dawna stanowi przedmiot zainteresowania orzecznictwa i doktryny. Stało się ono znów aktualne w związku z wyrokiem NSA z 2 kwietnia 2008 r. (sygn. akt II OSK 63/08). Zgodnie z tym wyrokiem pełnienie przez radnego funkcji prezesa banku wykonującego obsługę finansową jednostki samorządu terytorialnego spełnia przesłanki określone w art. 25b ustawy o samorządzie powiatowym, tj. stanowi zarządzanie działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia danego powiatu. W konsekwencji rada powiatu była ustawowo zobowiązana do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu.

Można zastanowić się nad ogólniejszymi kwestiami, jakie mogą wystąpić zwłaszcza w sytuacji, w której pewien czas po wyborach okazuje się, że to, co uważano za zgodne z przepisami prawa (w danym przypadku było to zdanie wojewody, a nie rady powiatu), staje się uważane, w wyniku np. swoistego precedensowego orzeczenia sądowego, za z prawem niezgodne. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powinien podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu - mogąc być zmuszony do uczynienia tego później niż termin określony w art. 190 ust. 6 w związku z ust. 5 samorządowej Ordynacji wyborczej, tj. po upływie miesiąca, od bezskutecznego upływu terminu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania przez radnego, który prowadził przedmiotową działalność przed dniem wyboru.

REKLAMA

Przez stwierdzenie wygaśnięcia mandatu tworzy się nowa sytuacja prawna, polegająca na tym, że dopiero od jego dokonania można skutecznie powoływać się na to, że dana osoba nie może być uważana za radnego i, w konsekwencji, wykonywać czynności radnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to z jednej strony, że w razie wystąpienia przesłanek wygaśnięcia mandatu rada ma obowiązek stwierdzenia tego wygaśnięcia (przy czym nie ma przeszkód prawnych do tego, by uczyniła to po upływie terminu 3 miesięcy). Gdy rada obowiązku tego nie wykona, wojewoda powinien wezwać radę do podjęcia stosownej uchwały w terminie 30 dni, a w razie niepodjęcia sam wydać odpowiednie zarządzenie zastępcze (art. 85a ustawy o samorządzie powiatowym, który ma odpowiedniki w pozostałych dwóch ustawach ustrojowych). Z drugiej strony, zasadą będzie, że wszystkie czynności wykonywane do czasu stwierdzenia wygaśnięcia mandatu przez daną osobę jako radnego, w tym akty głosowania, są ważne i skuteczne, a ich wzruszanie może nastąpić tylko na ogólnych zasadach, odnoszących się, w szczególności, do kwestionowania zgodności z prawem uchwał rady powiatu.


ŁS

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 190 ust. 6 i ust. 5 ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm.).

• Art. 85a ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1592 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA