| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Odsprzedaż usług pomiędzy państwową a samorządową jednostką budżetową

Odsprzedaż usług pomiędzy państwową a samorządową jednostką budżetową

Problem: Państwowa jednostka budżetowa, czynny podatnik VAT, ma możliwość, by uzyskane zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszały wykonanie planowych wydatków. Na podstawie porozumienia z 2009 r. zawartego przez państwową jednostkę budżetową (szkołę) zawarto umowę użyczenia części pomieszczeń w budynku naszej jednostki samorządowej jednostce budżetowej (innej szkole). Przedstawiono w nim podział kosztów za media i ubezpieczenie nieruchomości. Ich rozliczenie następuje na podstawie wystawionej noty księgowej i w wartości brutto jest wpłacane na konto naszej jednostki.

Czy nasza jednostka słusznie wystawia notę księgową, czy może powinna dokonać obciążenia na fakturze? Czy otrzymane należności powinny być rozliczane poprzez wpłatę kwoty netto na rachunek szkoły i odprowadzenie VAT do urzędu skarbowego?

Odpowiedź: W opisanym przypadku mamy do czynienia z odsprzedażą usług (mediów i ubezpieczenia). Należy zatem je refakturować. Kwotę podatku od towarów i usług należy rozliczyć z urzędem skarbowym. W związku z tym, że dochodzi do odsprzedaży mediów z podatkiem, jednostka będzie miała prawo do odliczenia podatku od zakupu tych usług (w odpowiedniej części przypadającej na odsprzedawaną część usług).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Odsprzedaż usług pomiędzy państwową a samorządową jednostką budżetową

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »