Nowe przepisy dotyczące transgranicznych usług doręczania paczek już od 23 listopada 2019 r.
21.10.2019
W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo pocztowe oraz ustawy – Prawo telekomunikacyjne. Nowe przepisy dotyczą transgranicznych usług doręczania paczek.
Większa skuteczność udzielania usług społecznych mieszkańcom gminy to główny cel ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Wyrokiem z 14 marca 2019r. (II SA/Ke 88/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, uchylił decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Kielcach nakładającą na Gminę Pińczów opłatę stałą za usługi wodne.
Pomoc społeczna: Usługi opiekuńcze
05.04.2019
Usługi opiekuńcze tworzą zróżnicowaną grupę świadczeń niepieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ich różnorodność związana jest przede wszystkim z koniecznością dostosowania ich rodzaju i zakresu do indywidualnych potrzeb świadczeniobiorcy.
Problem: Państwowa jednostka budżetowa, czynny podatnik VAT, ma możliwość, by uzyskane zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszały wykonanie planowych wydatków. Na podstawie porozumienia z 2009 r. zawartego przez państwową jednostkę budżetową (szkołę) zawarto umowę użyczenia części pomieszczeń w budynku naszej jednostki samorządowej jednostce budżetowej (innej szkole). Przedstawiono w nim podział kosztów za media i ubezpieczenie nieruchomości. Ich rozliczenie następuje na podstawie wystawionej noty księgowej i w wartości brutto jest wpłacane na konto naszej jednostki.
Umowa CETA - co to jest?
02.02.2017
Czym jest CETA? Jakie korzyści i zagrożenia niesie? Czy podpisanie umowy CETA spowoduje pogorszenie żywności w Polsce? Czy przez podpisanie tej umowy małe gospodarstwa rolne przestaną istnieć? Ministerstwo Rozwoju wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Ambasadą Kanady odpowiedziało na nurtujące pytania.
Poczta Polska wesprze e-administrację
02.09.2016
E-skrzynka oraz Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna mają odegrać kluczową rolę w projekcie włączenia Poczty Polskiej do planu cyfryzacji państwa. Nowe usługi powinny ułatwić obywatelom kontakt z urzędami.
Cyfryzacja usług publicznych
21.06.2016
Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji pracują nad programem "Od papierowej do cyfrowej Polski". Dokument przewiduje m.in. cyfryzacją kluczowych usług publicznych.
Szkolenie "eIDAS - OBOWIAZEK DLA ADMINISTRACJI I SZANSA ROZWOJU USŁUG ELEKTRONICZNYCH Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji, zapewnienie zgodności z wymaganiami PSD2" odbędzie się 28 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Uchwalona przez Sejm 25 czerwca 2015 r. ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r., wprowadza ułatwienia dla jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydują się połączyć, a także stwarza możliwość tworzenia centrów usług wspólnych. Gminy, powiaty, województwa już mogą tworzyć jednostki zapewniające wspólną obsługę administracyjną, finansową i księgową własnych jednostek organizacyjnych.
E-usługi administracyjne na poczcie
07.07.2015
Niebawem na poczcie zapłacimy kartą. Będzie również więcej e-usług administracyjnych.
Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości głównymi atrybutami województwa są: wysoki potencjał badawczy, największa liczba zagranicznych inwestycji, lokalizacja siedzib głównych instytucji finansowych oraz mieszkańcy posiadający najwyższe przychody w Polsce. Mazowsze jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak pozyskać środki finansowe dla gmin?
24.01.2014
Zapraszamy na szkolenie "Jak pozyskać środki finansowe dla gmin?", które odbędzie się 27 lutego 2014 r. w Poznaniu.
Białystok stawia na centra usług
15.01.2014
Białystok chciałby dołączyć do grupy miast, w których dynamicznie działają i rozwijają się BPO – centra usług outsourcingowych. Dziś w Polsce działa prawie 400 centrów, a pracuje w nich ponad 100 tys. osób.
Jak przyciągnąć inwestorów?
08.01.2014
Województwa śląskie, dolnośląskie i mazowieckie najskuteczniej potrafią przyciągać inwestorów dając korzyści finansowe i ułatwienia w prowadzeniu biznesu. Wykazała to analiza zasobów i kosztów pracy, aktywności województw wobec inwestorów, dostępności transportowej, wielkości rynku zbytu, poziomu rozwoju infrastruktury gospodarczej, poziomu rozwoju infrastruktury społecznej oraz poziomu bezpieczeństwa.
Możliwość emisji obligacji przychodowych w Polsce istnieje od 2000 r.
Wprowadzenie tego instrumentu było przeszczepieniem rozwiązań
amerykańskich na grunt polski. Poprzez emisję obligacji przychodowych, podobnie jak w przypadku
partnerstwa publiczno-prywatnego lub leasingu następuje powiązanie
potencjalnego kapitału z planowaną inwestycją
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym
określa zasady organizacji rynku transportu publicznego, zarządzania
usługami przewozowymi na tym rynku oraz reguluje kwestie związane z
finansowaniem transportu publicznego w zakresie przewozów o charakterze
użyteczności publicznej.
Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi
26.10.2010
Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje
postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o
koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania
postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.
Samorządy coraz powszechniej udzielają zamówień na różnego rodzaju kredyty. Standardem stały się zamówienia na bankową obsługę budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Niestety, przy prowadzeniu tych postępowań pojawia się wiele wątpliwości, a analiza specyfikacji istotnych warunków zamówienia pokazuje, że o błędy nie jest trudno.
Postępowanie koncesyjne - treść wniosku
22.08.2010
Przedstawiamy dalszą część porad praktycznych dotyczących konstrukcji
umowy koncesyjnej. Aby spełniła swoja funkcję, należy precyzyjnie
określić w niej terminy i – przede wszystkim – dokładnie ułożyć jej
treść.
W rządowym projekcie ustawy o świadczenie usług w zakresie publicznego
transportu zbiorowego wybór trybu, w jakim nastąpi wybór operatora
pozostawiono do decyzji organizatora.
Nowoczesne usługi bankowe dla samorządów
08.04.2010
Wiele samorządów nadal korzysta z tradycyjnych usług bankowych, które wymagają dokumentacji papierowej i osobistych wizyt w bankach. Nie wykorzystuje też nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają zarządzanie finansami i zwiększają bezpieczeństwo operacji finansowych.
W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące
wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.
W perspektywie krótko- i średnioterminowej region Europy
Środkowo-Wschodniej będzie nadal konkurować z krajami zachodnimi w
zakresie kosztów pracy i doświadczenia w obszarze BPO (Business Process
Outsourcing/Offshoring), a z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki
Północnej i Azji w zakresie spójności kulturowej oraz znajomości
języków obcych.
Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub
usługi (Dz. U. z dnia 5 lutego 2009 r.) zwana dalej Ustawą o koncesji w
zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE
Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie
koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty
budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. L 134 z 30.04.2004, str. 114).
Zamawiający może udzielić zamówienia dodatkowego tylko dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych. Łącznie zamówienia dodatkowe nie mogą przekraczać 50 proc. wartości zamówienia podstawowego. Zamawiający w specyfikacji powinien zamieścić informację o możliwości wystąpienia zamówień uzupełniających.