Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Możliwe jest wyodrębnienie w regulaminie pracy zapisów dotyczących czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców. Jest to uzasadnione specyfiką ich pracy oraz szczególnymi regulacjami zawartymi w przepisach o czasie pracy kierowców.
REKLAMA
Kierowca samochodu osobowego zatrudniony w jednostce samorządowej wykonuje przewozy okazjonalne. Przewóz okazjonalny to przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego. Dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy lub okazjonalny przewóz osób nie ustala się rozkładów czasu pracy (art. 11 ust. 2a ustawy o czasie pracy kierowców). Zastosowanie tej regulacji pozwala na nieplanowanie z wyprzedzeniem grafików pracy kierowcy, a tym samym zlecanie pracy według realnych potrzeb. Aby pracodawca mógł zrezygnować z ustalania rozkładów czasu pracy dla kierowców, należy wyraźnie w regulaminie wskazać, że nie dotyczą ich zapisy regulaminu w zakresie rozkładów czasu pracy.
Pracodawca może także stosować indywidualny rozkład czasu pracy dla kierowcy, w którym rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 8 ustawy o czasie pracy kierowców). Daje to możliwość wyznaczania początku pracy przed upływem 24 godzin od momentu rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia i jednocześnie wyłącza skutek takiej sytuacji, jakim byłoby powstanie pracy nadliczbowej związanej z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy.
Do kierowców pracodawca może też zastosować równoważny system czasu pracy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:
Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców
W artykule znajduje się m.in. przykładowy zapis regulaminu pracy dotyczący kierowców.
REKLAMA
REKLAMA