REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?/ Fot. Fotolia
Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób?

REKLAMA

Możliwe jest wyodrębnienie w regulaminie pracy zapisów dotyczących czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców. Jest to uzasadnione specyfiką ich pracy oraz szczególnymi regulacjami zawartymi w przepisach o czasie pracy kierowców.

REKLAMA

Kierowca samochodu osobowego zatrudniony w jednostce samorządowej wykonuje przewozy okazjonalne. Przewóz okazjonalny to przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego. Dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy lub okazjonalny przewóz osób nie ustala się rozkładów czasu pracy (art. 11 ust. 2a ustawy o czasie pracy kierowców). Zastosowanie tej regulacji pozwala na nieplanowanie z wyprzedzeniem grafików pracy kierowcy, a tym samym zlecanie pracy według realnych potrzeb. Aby pracodawca mógł zrezygnować z ustalania rozkładów czasu pracy dla kierowców, należy wyraźnie w regulaminie wskazać, że nie dotyczą ich zapisy regulaminu w zakresie rozkładów czasu pracy.

Pracodawca może także stosować indywidualny rozkład czasu pracy dla kierowcy, w którym rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 8 ustawy o czasie pracy kierowców). Daje to możliwość wyznaczania początku pracy przed upływem 24 godzin od momentu rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia i jednocześnie wyłącza skutek takiej sytuacji, jakim byłoby powstanie pracy nadliczbowej związanej z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy.

Do kierowców pracodawca może też zastosować równoważny system czasu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców

W artykule znajduje się m.in. przykładowy zapis regulaminu pracy dotyczący kierowców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Administracja

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA