reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?

Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób?

Możliwe jest wyodrębnienie w regulaminie pracy zapisów dotyczących czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców. Jest to uzasadnione specyfiką ich pracy oraz szczególnymi regulacjami zawartymi w przepisach o czasie pracy kierowców.

Kierowca samochodu osobowego zatrudniony w jednostce samorządowej wykonuje przewozy okazjonalne. Przewóz okazjonalny to przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego. Dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy lub okazjonalny przewóz osób nie ustala się rozkładów czasu pracy (art. 11 ust. 2a ustawy o czasie pracy kierowców). Zastosowanie tej regulacji pozwala na nieplanowanie z wyprzedzeniem grafików pracy kierowcy, a tym samym zlecanie pracy według realnych potrzeb. Aby pracodawca mógł zrezygnować z ustalania rozkładów czasu pracy dla kierowców, należy wyraźnie w regulaminie wskazać, że nie dotyczą ich zapisy regulaminu w zakresie rozkładów czasu pracy.

Pracodawca może także stosować indywidualny rozkład czasu pracy dla kierowcy, w którym rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 8 ustawy o czasie pracy kierowców). Daje to możliwość wyznaczania początku pracy przed upływem 24 godzin od momentu rozpoczęcia pracy poprzedniego dnia i jednocześnie wyłącza skutek takiej sytuacji, jakim byłoby powstanie pracy nadliczbowej związanej z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy.

Do kierowców pracodawca może też zastosować równoważny system czasu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców

W artykule znajduje się m.in. przykładowy zapis regulaminu pracy dotyczący kierowców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?/ Fot. Fotolia
Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?/ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama