reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Szkolenie BHP pracowników przychodni

Szkolenie BHP pracowników przychodni

Każdy pracodawca bez względu na to ilu zatrudnia pracowników ma obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy przeszkolić go w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,. Pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, oraz szkolenia okresowe

Prowadzę mała przychodnie rehabilitacyjna, w której zatrudniam 4 pracowników. Chciałbym się dowiedzieć, czy muszą oni przejść szkolenia bhp i kto może je przeprowadzić?

Tak, każdy pracodawca bez względu na to ilu zatrudnia pracowników ma obowiązek przed dopuszczeniem pracownika do pracy przeszkolić go w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,. Pracownik musi odbyć szkolenie wstępne, oraz szkolenia okresowe

Jednym z obowiązków pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy, m. in. z art. 94 k.p. jest prowadzenie systematycznych szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z art. 2373 § 1 pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W ramach szkolenia pracownik zapoznaje się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach szkolenia wstępnego ogólnego tzw. „instruktażu ogólnego”. Szkolenie to powinno zapoznać pracownika z przepisami bhp zawartymi w kodeksie pracy, oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu. Ramowy program instruktażu ogólnego zawarty jest w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czas trwania tego rodzaju szkolenia powinien wynosić minimum 3 godziny lekcyjne (każda po 45 minut).

Przepisy prawa przewidują samodzielne prowadzenie szkolenia wstępnego ogólnego przez pracodawcę zatrudniającego do 10 pracowników( lub do20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższa niż 3 kategorie ryzyka) , który sam wykonuje zadania służby bhp w swojej firmie. Takie zadania może wykonywać jedynie pracodawca, który posiada szerszą wiedzę nabytą w trakcie szkolenia bhp dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp.

Pracodawca powinien posiadać wiedzę z zakresu bhp w zakresie:
• identyfikacji i analizy zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
• oceny stanu bhp, w tym przestrzegania przepisów i zasad bhp, metod eliminowania lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych,
• ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą,
• metod i organizacji szkolenia w dziedzinie bhp,

Pracodawca będzie mógł sam prowadzić szkolenia gdyż po ukończenia szkolenia posiada wiedzę teoretyczną, a także praktyczne kwalifikacje i doświadczenie zawodowego konieczne do ich prowadzenia .

Podstawa prawna:

• Art. 23711 kp

• Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.2004 Nr 180, poz. 1860)

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista prawa pracy i ubezpieczeń

Źródło:

Własne
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama