| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Wypłata nagrody jubileuszowej w przypadku śmierci pracownika

Wypłata nagrody jubileuszowej w przypadku śmierci pracownika

Problem: Nauczycielka szkoły podstawowej 31 sierpnia 2013 r. nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Potwierdzały to dokumenty zgromadzone w teczce akt osobowych. Nauczycielka ta zmarła 11 lutego 2013 r. Czy możemy wypłacić rodzinie zmarłej nagrodę jubileuszową z uwagi na fakt, iż do jej wypłaty zabrakło mniej niż 12 miesięcy?

Odpowiedź

Nie, gdyż nauczycielka nie nabyła prawa do nagrody jubileuszowej. W świetle obowiązujących przepisów prawo do nagrody jubileuszowej pracownik nabywa w dniu upływu uprawniającego do niej okresu. Nagroda ta nie jest wynagrodzeniem za pracę, lecz rekompensatą za długoletni staż pracy.

Uzasadnienie

Przepisy dopuszczają wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, jednak ma to miejsce, gdy nauczycielowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, brakuje do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. W takim wypadku nagrodę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Jak wynika z § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Regulacja ta dotyczy rozwiązania stosunku pracy, a nie jego wygaśnięcia, które jest następstwem śmierci. Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 grudnia 2004 r. (sygn. akt II PK 243/04).

Wypłata nagrody następuje w dniu rozwiązania stosunku pracy, a w tej sytuacji brak jest podstaw do przyjęcia, że mogłaby ona nastąpić w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy wskutek śmierci pracownika.

Tak więc pracownik, który z innych przyczyn (śmierć) nie miał przepracowanego wymaganego okresu pracy, w ogóle nie może nabyć prawa do nagrody jubileuszowej, a zatem nie może ona wejść do spadku po danym pracowniku.

Podstawy prawne

● Art. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.)

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. nr 128, poz. 1418)

na pytanie odpowiedziały Joanna Skrobisz i Beata Skrobisz-Kaczmarek

Polecamy serwis: Pracownicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »