reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Staż pracy w urzędzie gminy

Staż pracy w urzędzie gminy

Pracownica zatrudniona w urzędzie gminy złożyła wniosek o wliczenie do stażu pracowniczego pracy w gospodarstwie swoich rodziców. Praca ta była wykonywana od 1 maja 1978 r. do 31 sierpnia 1982 r. W czerwcu 1996 r. przejęła to gospodarstwo od rodziców i prowadzi je razem z mężem. Czy pracę w gospodarstwie tej pracownicy można zaliczyć do stażu pracowniczego?

Tak, praca w gospodarstwie rolnym rodziców powinna być zaliczona do pracowniczego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym prawo do dodatku za staż pracy i nagrody jubileuszowej.

Uzasadnienie

Ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy dopuszcza możliwość zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zaliczenia tego mogą dokonać tylko pracodawcy, u których obowiązujące przepisy płacowe przewidują taką możliwość. Tak jest w przypadku pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach samorządowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy pracownikowi wlicza się do stażu pracy między innymi przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.

Fakt łączenia pracy w gospodarstwie z nauką w szkole nie może stanowić przeszkody do zaliczenia tego okresu do pracowniczego stażu pracy.

W przypadku gdy pracownik uczył się daleko od domu i korzystał z bursy lub internatu albo stancji i dojeżdżał do domu rodzinnego w okresie ferii lub wakacji, nie można przyjąć, że pracował w tym czasie w gospodarstwie, nawet jeżeli uczył się w szkole rolniczej.

Ustawa nie stanowi, aby warunkiem zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym wykonywanej po ukończeniu 16. roku życia było objęcie tego gospodarstwa w całości lub objęcie gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia bezpośrednio po okresie pracy w gospodarstwie rodziców lub teściów.

Z wyroku Sądu Najwyższego z 7 września 1999 r. (sygn. akt I PKN 250/99) wynika, że:

„Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. nr 54, poz. 310) nie wymaga, aby objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało bezpośrednio po zaprzestaniu w nim pracy. Przepis ten ma też zastosowanie w razie zbycia gospodarstwa oraz niezależnie od czasu, przez jaki było prowadzone”. Jednak przedmiotem objęcia i prowadzenia musi być gospodarstwo rolne należące do rodziców lub teściów.

Podstawa prawna

● Ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. nr 54, poz. 310).

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama