| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Czy umowa rachunku bankowego wymaga kontrasygnaty

Czy umowa rachunku bankowego wymaga kontrasygnaty

Czy umowa rachunku bankowego zawarta pomiędzy bankiem i gminą powinna zawierać kontrasygnatę skarbnika? Proszę o podanie, z jakiego przepisu wynika taki obowiązek?

Kontrasygnaty skarbnika gminy wymaga każda czynność prawna mogąca spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych po stronie gminy (art. 46 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym). Ponieważ prowadzenie rachunku bankowego jest odpłatne (opłaty i prowizje naliczane są zazwyczaj za: prowadzenie rachunku, wykonywanie określonych operacji na rachunku, wydawanie wyciągów z rachunku w formie papierowej itp.), umowa rachunku bankowego powinna być kontrasygnowana przez skarbnika gminy.

Podstawa prawna:

Art. 46 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »