Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca
REKLAMA
REKLAMA
- Ekoschematy 2024 - oświadczenie zamiast zdjęć geotagowanych
- Ekoschematy 2024 - rozporządzenie
- Oświadczenie do kierownika biura powiatowego
- Dopłaty w ramach ekoschematów - zmiany od 15 marca 2024 roku
Ekoschematy 2024 - oświadczenie zamiast zdjęć geotagowanych
O realizacji praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” będzie można informować w formie oświadczenia - zakłada projekt rozporządzenie ministra rolnictwa, który został skierowany do konsultacji publicznych. Dotychczas można to było zrobić tylko w formie zdjęć geotagowanych.
REKLAMA
Ekoschematy 2024 - rozporządzenie
REKLAMA
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, "w roku 2023 w Polsce po raz pierwszy rolnicy mogli zawnioskować o przyznanie płatności bezpośrednich w formie ekoschematów obszarowych. Doświadczenia z pierwszego roku wdrażania wskazały na potrzebę wprowadzenia zmian, które pozwolą na łatwiejszą, a co się z tym wiąże, efektywniejszą i sprawniejszą realizację działania".
Oświadczenie do kierownika biura powiatowego
Wskazano, iż zaistniała konieczność opracowania przepisów krajowych zmieniających dotychczasowe regulacje w zakresie zasad i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska. Celem ułatwienia rolnikom dostępu do dopłat do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi, przepisy projektowanego rozporządzenia umożliwiają potwierdzenie ich realizacji praktyk również poprzez złożenie do kierownika biura powiatowego Agencji oświadczenia o ich wykonaniu
Dotyczy to takich praktyk jak:
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz
- stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.
Dopłaty w ramach ekoschematów - zmiany od 15 marca 2024 roku
Według resortu rolnictwa ponadto konieczne było doprecyzowanie przepisów dotyczących sposobu liczenia dużych sztuk przeliczeniowych (DJP) zwierząt w ramach praktyki "Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt".
W przypadku praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, doprecyzowano, że na potrzeby międzyplonów ozimych mogą być wysiewane uprawy w formie jarej lub ozimej. Ponadto, w przypadku wsiewek śródplonowych dodano przepis o obowiązku prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych, tym samym rezygnując z obowiązku składania oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym.
Doprecyzowano również przepis dotyczący możliwości łączenia na jednej powierzchni pakietów/interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych z Ekoschematem retencjonowanie wody na TUZ.
O dopłaty w ramach ekoschematów ubiega się ok. 418 tys. rolników. Pieniądze na ten cel pochodzą ze Wspólnej Polityki Rolnej.
Rozporządzenie ma wejść w życie 15 marca br.
autorka: Anna Wysoczańska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.