Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zdążymy wybudować dróg na Euro 2012

Marek Sołtysiak
Do czerwca 2012 r. sieć autostrad w Polsce miała osiągnąć długość ponad 1,5 tys. kilometrów, a sieć dróg ekspresowych – ponad 2 tys. kilometrów. Niestety, już wiadomo, że planów nie uda się zrealizować.

Gdy w 2007 roku zapadła decyzja o przyznaniu Polsce i Ukrainie praw do organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 (dalej: Euro 2012), kraj przeżywał boom inwestycyjny. Dobra koniunktura oraz perspektywa otrzymania dużych dotacji z Unii Europejskiej skłaniały rządzących do składania bardzo śmiałych obietnic. Niestety, wkrótce potem Europa pogrążyła się w kryzysie finansowym, który sprawił, że przesuwano w czasie realizację kolejnych inwestycji. Rozbudowa infrastruktury drogowej to dziedzina chyba najbardziej dotknięta tą sytuacją, głównie ze względu na rozmach planów – na budowę i modernizację priorytetowych dróg miało zostać przeznaczone 121 mld zł do końca 2012 r., tymczasem ta kwota będzie mniejsza przynajmniej o 1/4.

Co więcej, trudno przewidzieć, w jakim stanie będzie infrastruktura drogowa w Polsce w przeddzień Euro 2012. Ukończenie kilku kluczowych inwestycji jest bowiem planowane na maj–czerwiec 2012 r., co oznacza, że nawet najmniejsze opóźnienie sprawi, że drogi nie zostaną otwarte na czas. Takim statusem oznaczone są na mapie budowy dróg Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: GDDKiA) dwie sztandarowe inwestycje – autostrada A2 na odcinku ze Strykowa do Warszawy oraz autostrada A4 na odcinku od Szarowa do granicy z Ukrainą.

Warszawa czeka na autostradę

Stolica Polski już raz miała doczekać się autostrady w związku z wielką imprezą sportową – przed Igrzyskami Olimpijskimi w Moskwie w 1980 roku. Jednak nic z planów drogi Berlin–Warszawa–Moskwa nie wyszło, może poza kilkoma „wiaduktami widmo” w okolicach Bolimowa. Dziś, ponad 30 lat później, Warszawa najprawdopodobniej doczeka się autostrady, której budowa być może zostanie ukończona przed rozpoczęciem Euro 2012. Prace trwają jeszcze na dwóch odcinkach autostrady A2 – od granicy niemieckiej do Nowego Tomyśla (106 km, planowane otwarcie – 2011 rok) oraz od węzła Stryków pod Łodzią do węzła Konotopa pod Warszawą (91 km). Ten ostatni odcinek podzielony jest na pięć segmentów, a słynie z tego, że jest miejscem debiutu chińskich firm budowlanych w Polsce. Z pewnością ani do 2012 roku, ani w najbliższych kilku latach nie powstanie natomiast długo obiecywana obwodnica stolicy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to autostrada A4, przebiegająca równoleżnikowo przez południową część Polski, będzie pierwszą kompletną drogą tej klasy w Polsce. Brakuje jeszcze 223 km na odcinku Szarów (ok. 20 km za Krakowem) – Korczowa (granica z Ukrainą). Zgodnie z informacjami GDDKiA planowany termin oddania do użytku brakujących fragmentów drogi to 2012 rok (bez precyzowania kwartału). Łącząca północ i południe Polski autostrada A1 powinna być gotowa na Euro 2012 mniej więcej w 2/3. Do już otwartego odcinka Gdańsk–Grudziądz mają dołączyć do 2012 roku fragmenty Grudziądz–Stryków oraz Pyrzowice–Gorzyczki (granica z Czechami).

Łaciata sieć drogowa

Można powiedzieć, że pomimo kilku lat intensywnej rozbudowy sieć drogowa jest dziurawa. Jedynymi miastami gospodarzami Euro 2012, które w czasie rozgrywek, o ile inwestycje zostaną zrealizowane w terminie, będą połączone drogą ekspresową bądź autostradą, będą Poznań i Warszawa. Nie będzie drogi S5 łączącej Wrocław z Poznaniem (jej pierwszy fragment – obwodnica Bojanowa, Goliny Wielkiej i Rawicza – ma zostać oddany do użytku w III kwartale 2012 r.) oraz Poznań z Grudziądzem (i autostradą A1 do Gdańska).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tuż przed Euro 2012 ma zostać oddana do użytku zachodnia obwodnica stolicy Wielkopolski stanowiąca fragment drogi ekspresowej S11. Droga S7 między Gdańskiem a Warszawą w najlepszym wypadku (bowiem są odcinki bez zakończonego postępowania przetargowego) będzie gotowa na odcinku od morza do Nidzicy. Bardziej prawdopodobny wariant jest jednak taki, że podczas największej imprezy sportowej w historii naszego kraju kibice chcący dojechać z Gdańska do Warszawy będą musieli pokonywać prawdziwy tor przeszkód związany z trwającymi pracami budowlanymi lub nadkładać drogi (i pieniędzy), wybierając autostradę A1 do Strykowa.

Droga S8 z Wrocławia do Warszawy w najlepszym wariancie urwie się kilkadziesiąt kilometrów za stolicą Dolnego Śląska, na wysokości Sycowa. Na Euro 2012 będzie natomiast gotowa zachodnia obwodnica Wrocławia łącząca lotnisko Starachowice z drogami A4 oraz S8. Z pewnością cieszyć się z niej także będą mieszkańcy słynącego z korków Wrocławia.

Polska Wschodnia musi poczekać

Wyłączając autostradę A4, mapa budowy dróg na wschód od Warszawy jest praktycznie białą plamą. Budowa dróg S61 (oblegana przez tiry trasa tranzytowa prowadząca z Warszawy do krajów nadbałtyckich) oraz S19 (przebiegająca południkowo przez wschodnią Polskę, za Białymstokiem odbijająca do granicy z Białorusią) nie zostanie rozpoczęta przed 2013 rokiem. Trudno się zresztą dziwić, bowiem przebieg tych dróg, szczególnie odcinki na terenie województwa podlaskiego, dopiero niedawno został zatwierdzony (należy mieć nadzieję, że ostatecznie). Odsunięte w czasie zostały prace nad trasą S8 na odcinku Warszawa–Białystok, autostradą A2 na odcinku Warszawa–Terespol oraz drogą S17 prowadzącą ze stolicy do Lublina. Podobny los czeka drogę ekspresową S7, łączącą Warszawę z Krakowem na odcinku Kielce–Kraków.

Ewolucja zamiast rewolucji

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, obecnie w budowie lub przebudowie są 1433 km dróg – wśród nich 743 km autostrad, 522 km dróg ekspresowych, 92 km obwodnic oraz 76 km wzmocnień i przebudów (stan na 3 marca 2011 r.). Miastami, które już wkrótce będą mogły cieszyć się z nowych obwodnic, są m.in. Ełk, Jarosław, Kock, Mrągowo, Opoczno, Pabianice, Serock oraz Żyrardów. Zapóźnienia w stanie infrastruktury drogowej są jednak tak duże, że potrzeba co najmniej kilkunastu lat systematycznej budowy dróg, by móc pochwalić się całą siecią połączeń na europejskim poziomie.

Nie będzie więc zmiany jakościowej. Dużo ważniejszym czynnikiem, niż zakładano okazała się mniej korzystna sytuacja makroekonomiczna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że szumnie ogłaszana mobilizacja przegrała w konfrontacji z prozą realizowania inwestycji. Część zapowiedzianych dróg nie powstanie na czas, na części do ostatnich tygodni będzie trwała dramatyczna walka z czasem. Miastami, które z pewnością zyskały, są miasta gospodarze turnieju: Gdańsk, Poznań, Warszawa i Wrocław. Drogi łączące te miasta oraz ich obwodnice zostały potraktowane priorytetowo i mimo że wiadomo już, że nie uda się na czas połączyć ich drogami o podwyższonym standardzie na czas, to część inwestycji (np. zachodnie obwodnice Poznania i Wrocławia, autostrada A2 do Warszawy) z pewnością podniesie jakość infrastruktury drogowej. Pozostaje mieć nadzieję, że budowa dróg po roku 2012 będzie kontynuowana przynajmniej w tym tempie, w jakim odbywało się to do tej pory.

KOMENTARZ

Wrocław rozbudowuje infrastrukturę drogową

MACIEJ BLUJ

wiceprezydent Wrocławia

– Przed nami wielkie wyzwanie – organizacja Euro 2012. To dla Wrocławia kolejny krok w rozwoju i bez wątpienia znaczące przyspieszenie wielu inwestycji. Już dziś odczuwamy pozytywne zmiany związane z Euro 2012. Oprócz inwestycji bezpośrednio związanych z rozgrywkami, jak nowy stadion na wrocławskich Pilczycach, w mieście i wokół miasta przyspieszyła realizacja inwestycji drogowych, poprawiających jakość życia. Poszerzane są najważniejsze miejskie arterie, powstaje nowy system przewozów miejskich „Tramwaj Plus”. W czerwcu 2011 r. stolica Dolnego Śląska wreszcie zyska Autostradową Obwodnicę, a od października 2010 r. mamy we Wrocławiu Obwodnicę Śródmiejską. Wokół stadionu, budowanego w dotąd niezagospodarowanej części miasta, powstaje całkiem nowy układ drogowy, który zapewni dojazd do areny, a także poprawi codzienną komunikację mieszkańców z zachodnią częścią miasta. Dzięki tym zmianom Wrocław wraz z jego atrakcjami stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla mieszkańców, inwestorów i turystów.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

  Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

  Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

  Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

  Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

  Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

  Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

  Nowe podręczniki HIT dla klasy II

  Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

  Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

  Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

  Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

  Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

  1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

  W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

  Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

  W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

  Od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko HPV

  Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już szczepić się przeciw HPV.

  Pierwsza od 13 lat podwyżka wynagrodzeń konsultantów zdrowia. Rocznie nie więcej niż 17 000 zł - 23 000 zł

  W II kwartale 2023 r. podwyżka wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia. Pierwsza od 13 lat.

  Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

  Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

  Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

  Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

  ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

  Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

  DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

  Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

  Nowelizacja: Masz służbowy laptop? Pracodawca musi Ci udostępnić monitor stacjonarny. Może się z tego wykpić podstawką, myszką i klawiaturę

  Pracodawcy będą musieli wyposażyć pracowników korzystających z przenośnych komputerów w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę do laptopa oraz odrębną mysz i klawiaturę.

  Wojsko proponuje: rezerwiści będą ćwiczyć raz na kwartał. Co najmniej

  Aktywni rezerwiści będą ćwiczyć w swoich jednostkach co najmniej raz na kwartał. 

  Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Pacjent chory przez smog

  Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

  30 maja - Światowy Dzień Świadomości SM. Za ryzyko zachorowania aż w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe

  Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20 a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

  Darmowe leki dla dzieci i osób 65+ już od września 2023 r.?

  Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Rewolucja w planowaniu przestrzennym: Jak nowe zmiany wpłyną na twoją gminę?

  Sejm przyjął przygotowaną przez MRiT nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  Analiza trendów: Dlaczego Polska boryka się ze wzrostem śmiertelności z powodu raka piersi?

  Zachodzi wiele pozytywnych zmian w leczeniu raka piersi. Polska wciąż jest jednak w Europie jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z jego przyczyny.