REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SG: w czasie Euro przygotowujemy się do odprawy 530 tys. kibiców z zagranicy

REKLAMA

Podczas Euro 2012 polskie granice może przekroczyć ok. 530 tys. kibiców. Wobec osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa będą wydawane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski - powiedział PAP komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Dominik Tracz.

Piłkarskie mistrzostwa Europy, trzecia największa impreza sportowa na świecie, rozpoczną się 8 czerwca. Euro 2012 otworzy mecz Polski z Grecją na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wielki finał mistrzostw zaplanowano na 1 lipca na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. W Polsce mecze będą odbywały się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

REKLAMA

REKLAMA

Straż Graniczna liczy się z przyjazdem ok. 530 tys. kibiców z zagranicy. "Możemy się spodziewać kibiców zagranicznych w całej fazie turnieju. Przygotowujemy się do odprawy takiej liczby. Szacunki Straży Granicznej opierają się na założeniach odnoszących się do liczby miejsc na stadionach, terminów meczów, zgłoszonych stref kibica, a także na doświadczeniach państw, które takie turnieje organizowały" - powiedział PAP gen. Tracz.

Liczymy się ze znacznym wzrostem liczby osób, przekraczających granicę polsko-ukraińską, które będą podróżowały do Lwowa i z powrotem podczas fazy grupowej, czyli przez pierwsze dwa tygodnie turnieju - dodał.

Od 4 czerwca do 1 lipca na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach, zostanie przywrócona kontrola graniczna. Kontrole będą prowadziły m.in. mobilne patrole Straży Granicznej. Do tego celu wykorzystane zostaną tzw. schengenbusy - pojazdy wyposażone w urządzenia z dostępem do baz danych i do weryfikacji autentyczności dokumentów. Polska ma blisko 40 takich pojazdów.

Szef SG wyjaśnił, że zarządcy dróg są zobowiązani do wskazania i oznaczenia punktów, w których będzie prowadzona kontrola. W tych miejscach będą funkcjonariusze SG, służba celna, policja, inspektorzy transportu drogowego i żandarmi. "Podstawowym zadaniem patroli będzie typowanie pojazdów bądź osób do kontroli granicznej" - powiedział Tracz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łącznie w całym kraju wytypowano ponad 250, których będzie prowadzona kontrola - zaznaczył komendant.

Kontrola graniczna zostanie przywrócona m.in. na lotnisku Chopina w Warszawie w związku z meczem otwarcia (Polska-Grecja) na Stadionie Narodowym. Straż Graniczna spodziewa się, że kibice przybywający na mecz z Grecją będą podróżować przede wszystkim samolotami. "W związku z tym będzie tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej wobec podróżujących określonymi rejsami od 7 do 9 czerwca" - powiedział Tracz.


REKLAMA

Podkreślił, że celem podstawowym jest zapewnienie bezpieczeństwa. "Gdyby w czasie kontroli Straży Granicznej stwierdzono, że obywatel innego kraju może stwarzać zagrożenie na terytorium Polski, będzie wydawana decyzja o odmowie wjazdu na terytorium Polski. Jest to decyzja administracyjna z rygorem natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że trzeba opuścić terytorium Polski, a dopiero potem można się odwołać" - wyjaśnił Tracz.

W czasie turnieju Straż Graniczna będzie pracować przede wszystkim na granicach. "Ok. 1,3 tys. funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania w oddziałach, zostanie przesuniętych do wykonywania tych zadań w pobliże granicy" - wyjaśnia komendant.

"Euro 2012 to piękna i duża impreza sportowa, ale to nie oznacza, że ci, którzy nie lubią piłki nożnej, nie mają prawa zapytać +a co z nami?+. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa podczas turnieju, pogranicznicy będą wykonywać dotychczasową pracę związaną z przekraczaniem granic oraz - wraz ze służbą celną - badaniem przewozu towarów, które są objęte ograniczeniami. Nie ma tutaj sytuacji, która spowodowałaby, że Euro 2012 może odciągnąć funkcjonariuszy od ich zajęć" - powiedział Tracz.

"Będziemy robić wszystko, żeby tak zrealizować odprawy, aby kibice mogli przekroczyć granice na tyle sprawnie, na ile będzie to możliwe" - zapewnił.

Straż Graniczna, w której służy blisko 15 tys. funkcjonariuszy, zaczęła funkcjonować w maju 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W skład SG wchodzi Komenda Główna oraz 10 oddziałów: w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie. Formacja ma trzy ośrodki szkoleniowe. Nadzór nad Strażą Graniczną, której budżet na 2012 rok wynosi ok. 1,2 mld zł, sprawuje szef MSW.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA