| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Euro 2012 > SG: w czasie Euro przygotowujemy się do odprawy 530 tys. kibiców z zagranicy

SG: w czasie Euro przygotowujemy się do odprawy 530 tys. kibiców z zagranicy

Podczas Euro 2012 polskie granice może przekroczyć ok. 530 tys. kibiców. Wobec osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa będą wydawane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski - powiedział PAP komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Dominik Tracz.

Piłkarskie mistrzostwa Europy, trzecia największa impreza sportowa na świecie, rozpoczną się 8 czerwca. Euro 2012 otworzy mecz Polski z Grecją na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wielki finał mistrzostw zaplanowano na 1 lipca na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. W Polsce mecze będą odbywały się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Straż Graniczna liczy się z przyjazdem ok. 530 tys. kibiców z zagranicy. "Możemy się spodziewać kibiców zagranicznych w całej fazie turnieju. Przygotowujemy się do odprawy takiej liczby. Szacunki Straży Granicznej opierają się na założeniach odnoszących się do liczby miejsc na stadionach, terminów meczów, zgłoszonych stref kibica, a także na doświadczeniach państw, które takie turnieje organizowały" - powiedział PAP gen. Tracz.

Liczymy się ze znacznym wzrostem liczby osób, przekraczających granicę polsko-ukraińską, które będą podróżowały do Lwowa i z powrotem podczas fazy grupowej, czyli przez pierwsze dwa tygodnie turnieju - dodał.

Od 4 czerwca do 1 lipca na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach, zostanie przywrócona kontrola graniczna. Kontrole będą prowadziły m.in. mobilne patrole Straży Granicznej. Do tego celu wykorzystane zostaną tzw. schengenbusy - pojazdy wyposażone w urządzenia z dostępem do baz danych i do weryfikacji autentyczności dokumentów. Polska ma blisko 40 takich pojazdów.

Szef SG wyjaśnił, że zarządcy dróg są zobowiązani do wskazania i oznaczenia punktów, w których będzie prowadzona kontrola. W tych miejscach będą funkcjonariusze SG, służba celna, policja, inspektorzy transportu drogowego i żandarmi. "Podstawowym zadaniem patroli będzie typowanie pojazdów bądź osób do kontroli granicznej" - powiedział Tracz.

Łącznie w całym kraju wytypowano ponad 250, których będzie prowadzona kontrola - zaznaczył komendant.

Kontrola graniczna zostanie przywrócona m.in. na lotnisku Chopina w Warszawie w związku z meczem otwarcia (Polska-Grecja) na Stadionie Narodowym. Straż Graniczna spodziewa się, że kibice przybywający na mecz z Grecją będą podróżować przede wszystkim samolotami. "W związku z tym będzie tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej wobec podróżujących określonymi rejsami od 7 do 9 czerwca" - powiedział Tracz.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »