reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Jakie wsparcie na zakup aparatury

Jakie wsparcie na zakup aparatury

Jestem przedstawicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w woj. lubuskim. Chcielibyśmy kupić kilka nowych urządzeń medycznych. Czy jest szansa na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych? Mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Zakłady opieki zdrowotnej były w latach 2004-2006 jednym z naturalnych odbiorców wsparcia unijnego. Nie inaczej będzie w latach 2007-2013, kiedy służba zdrowia jest wspierana na kilku różnych poziomach. W tym konkretnym przypadku dotacji należy szukać w Lubuskim regionalnym programie operacyjnym. Tworząc swoje RPO samorządy wojewódzkie przeznaczały część unijnych pieniędzy na wspieranie regionalnej służby zdrowia. W regionie lubuskim na ten cel zostało bezpośrednio przeznaczone ponad 16 mln euro w ramach Działania 4.1 Rozwój i modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia w programie.

Lektura programu i jego uszczegółowień nie pozostawia jednak złudzeń. Środki przeznaczone bezpośrednio na wspieranie inwestycji w służbie zdrowia w regionie lubuskim mogą trafić do zakładów opieki zdrowotnej tylko wówczas, gdy mają one charakter publiczny. W innych przypadkach beneficjentem może być jednostka samorządu terytorialnego lub jej jednostka organizacyjna lub organizacja pozarządowa niedziałająca w celu osiągnięcia zysku.

Jak widać, niepubliczny ZOZ został wyłączony z możliwości ubiegania się o wsparcie. Jeśli jej właścicielem jest samorząd, to on może aplikować o dotację unijną na zakup wyposażenia. W ramach Działania 4.1 w lubuskim RPO można także zgłaszać projekty, które będą realizowane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jeśli właścicielem ZOZ-u są osoby prywatne (grupa lekarzy) lub firma, to nie może on ubiegać się o dotacje z Działania 4.1. Wówczas pozostaje mu podjęcie starań o uzyskanie wsparcia inwestycyjnego z regionalnego programu operacyjnego dla przedsiębiorców.

Są one dostępne w Priorytecie 2 RPO. W zależności od wielkości firmy ZOZ powinien złożyć aplikacje o dotacje dla mikroprzedsiębiorstw lub małych i średnich firm.

Aby większe projekty inwestycyjne (o wartości ponad 50 tys. zł) miały szansę na zdobycie dotacji, muszą one spełnić kilka kryteriów. Są to m.in. unowocześnienie wyposażenia, rozszerzenie zakresu działalności. Ponadto beneficjent musi wykazać, że projekt będzie miał charakter innowacyjny i musi spełnić kryterium nowej inwestycji.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama